Ptačí budka na zahradě nestačí, pořiďte jim i vodní lázeň

lázeň

Nejen v zimě ale i s příchodem jarních dní je potřeba myslet i na přelétavé ptáky, kteří svým ptačím zpěvem vítají jaro a nám vlívají po dlouhé zimě optimismus do žil. Řada lidí chystá na svých zahrádkách ptačí budky, které mají ptákům poskytnout domov a přístřeší. Ne vždy jim ale obyčejná budka postačí.

Vodní lázeň pro ptactvo není na okrasu

Ptáci potřebují ke svému životu i dostatek čerstvé sladké vody. Je důležitá pro správné fungování jejich metabolismus, pro udržení správného procesu trávení apod. Existují samozřejmě i ptáci, kteří pijí vodu slanou. Patří mezi ně například buřňák lední, nebo albatros. Jsou to však spíš jen výjimky, se kterými se navíc u nás na zahradách nesetkáte. Většina ptáků zkrátka potřebuje ke svému životu sladkou vodu.

Proto pokud chcete ptákům usnadnit život, pořiďte jim na zahradu vodní lázeň. Její konstrukce by měla být lehká, bytelná a snadno přístupná. Na vytvoření vodní lázně vám postačí i obyčejná mělká miska se šikmými stěnami. To nejdůležitější ale samozřejmě je, aby měli ptáci přístup k čerstvé vodě, kterou je nutné průběžně měnit podle potřeb ptactva.

pták

Foto: Pixabay

Vlastnosti vodní lázně

Stěny nesmí být kluzké, to proto, aby se měli ptáci kde zachytit a nesklouzávali. Ptačí lázeň by však měla být i dostatečně velká, většina ptáků zvědavců totiž přilétá v hojných počtech. S pořízením speciální vodní lázně si nemusíte příliš lámat hlavu, postačí vám bohatě i obyčejná miska na rostliny s texturovaným povrchem. Pokud máte zahradu ve větších rozměrech, neváhejte takových misek rozestavět po zahradě hned několik. Ptáci, kteří na okraj těchto umělých vodních lázně budou přilétat, vám pak příjemně doladí atmosféru krásných slunečných dní.

Vodní lázeň vystavte vždy v místech, kam predátoři nesmí

Úkryt je pro ptáky během oddávání se vodí lázni vždy důležitý. Postavte jim vodní lázně vždy poblíž keře nebo stromu, do kterého se mohou v případě nebezpečí ukrýt.

Nezapomeňte jim poskytnout i bidýlka, které jim pomáhají se k vodě lépe dostat. Obzvlášť v parných dnech to ptákům usnadní život.

Ptačí lázeň je potřeba udržovat v čistotě

Vodu v ptačí lázni vyměňujte vždy pravidelně. Umyjte dno i stěny od případných vodních řas, které se na stěny misky lepí. Čistá voda udržuje ptáky vždy ve skvělé formě, proto mějte vždy po ruce zdroj čisté vody. Ptačí lázeň je potřeba udržovat alespoň jednou týdně. Na čištění nepoužívejte nikdy chemické přípravky, bohatě vám postačí ocet a voda. Pítko pro ptáky opláchněte po údržbě vždy důkladně čistou vodou.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/voda-je-pro-ptaky-velmi-dulezita-poradime-vam-jak-si-muzete-vyrobit-svou-vlastni-ptaci-koupel/

https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2022/11/17/pitko-a-koupel-pro-ptaky-v-zahrade/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.