První víkend na chalupě: co je třeba zkontrolovat

úklid

Po dlouhém zimním spánku se do jara probouzí nejen příroda, ale i chalupy. Po zimě je vždy potřeba zkontrolovat jejich stav. Pokud jste jí zazimovali, je nyní dobré ji připravit co nejdříve na další sezónu. Na co nezapomenout?

Čím začít

Jako první nezapomeňte na stav střechy, okapů, stěn i příjezdové cesty. Rostoucí stromy, které vybočují mimo prostor vaší zahrady, je nutné upravit, stejně jako je důležité zprůchodnit všechny přístupové cesty k chalupě.

Pokud škody po zimě překračují vaše možnosti nápravy, je lepší obrátit se na odborníky. Hnuté střešní krytiny či propadlá střecha po sněhové nadílce patří spíše do rukou profesionálů. Také s ucpaným komínem po zimě se svěřte raději kominíkům, jenž jsou v oblasti čištění komínů zruční.

Elektřina, rozvody ani stav vaší studny by se také neměly vyhnout kontrole. Vlhko, které je po zimě dobré z interiéru vyhnat, může často i za zkraty elektrického vedení. Jakmile rozsvítíte a uslyšíte nelibé tóny bzučení, ihned elektřinu vypněte. Voda po zimě se dostala nejspíš tam, kam neměla.

Zrevidovat elektřinu nechte raději elektrikářem. Dejte pozor na zkrat elektrického vedení a předejděte tak včas vzniku požáru. Kromě elektřiny bude nutné zkontrolovat i stav a množství vody ve vaší studni. S nedostatkem vody se můžete hlavně po zimě potýkat poměrně často.

chalupa

Foto: Pixabay

Revize kamen i komína 

Pokud komín netáhne tak, jak by měl, bude čas na jeho revizi. Komín musí být vždy volný. Stejně tak kamna, ve kterých bude potřeba zatopit, musí zůstat plně funkční.

Zbavte se nástrah na hlodavce a vpusťte do domu čerstvý jarní vánek. Nakonec umyjte okna, setřete prach a oprašte i podlahy. Ve zbytku času zkontrolujte, jak se po zimě daří vaší zahradě. Zasaďte rostliny, oberte spadané listí, nakypřete půdu a zasaďte si první jarní kytičku.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jaro-na-chalupe-zkontrolujte-strechu-komin-i-zahradu/

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-spravne-zazimovat-chalupu-zamknete-a-budte-potichu-76245

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.