Průměrná spotřeba vody na osobu a další zajímavá čísla

Spotřeba vody

Voda patří mezi nenahraditelné přírodní zdroje, které rozhodně nejsou nevyčerpatelné. Tuto skutečnost si uvědomuje velké množství lidí, nicméně ještě více jich vodou bohužel plýtvá. I proto není od věci vědět, jakou máme vlastně průměrnou spotřebu životodárné tekutiny. Sami se přesvědčíme, že se jedná o desítky až stovky litrů. Denně spotřebujeme vody spousty, a to nejenom na koupání, jak by se ne první pohled mohlo logicky zdát. Jak to tedy se spotřebou vody vlastně je a kolik jsme schopni ji vyplýtvat?

Obecná fakta o spotřebě vody

Směrná čísla roční spotřeby vody se opírají o denní spotřebu vody. Mnozí lidé často počítají s tím, že kdyby měli doma kbelík s vodou a využívali jej pro mnohé denní činnosti, pak by mohli ušetřit značné množství finančních prostředků. Za ztrátu potřebného komfortu to ale samozřejmě nestojí a nemůžeme se tímto způsobem vracet do dob minulých. Běžná hygiena v podobě umývání rukou ale často vykazuje stejnou spotřebu, jako je tomu u splachování toalety. Obojí stojí okolo 30 litrů vody za den. Naopak u praní a běžného úklidu se setkáme s cifrou pohybující se mezi 15 až 20 litry. Mytí rukou nás stojí okolo 8 litrů a pitný režim cca 3 litry. Kompletně se můžeme dostat na spotřebu přes 100 litrů vody denně na 1 osobu.

Neuvěřitelné, spotřeba vody klesá

V poslední době jde kupodivu celková spotřeba vody dolů. Je to možná neuvěřitelné, nicméně je tomu tak a vděčíme za to hned několika faktorům. Tím nejčastěji skloňovaným je logicky zvyšující se cena vody na trhu. Mnohdy také domácnosti nemohou čerpat vodu z vlastní studny, jelikož se na jejich pozemku spodní vody zkrátka a jednoduše vůbec nenacházejí.

Jak lze ovlivnit spotřebu vody?

Spotřebu vody je možné snížit hned několika způsoby. Asi největší klasiku představuje absence napouštění vany. Sprchování je mnohem ekonomičtější a vyplatí se mnohem více, než je tomu u koupání se ve vaně. Dále je nutné dbát i na případné protékání vody toaletou, které je také bohužel časté. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na napouštění zahradního bazénu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.