02_prazce

Proč na zahradě nepoužívat staré železniční pražce

Inzertní servery se i dnes hemží nabídkami prodeje starých železničních pražců. A o zájemce nemají prodejci nouzi, vždyť se jedná o skvělou šanci jak získat hodně muziky – tedy poctivého dřeva – za málo peněz (cena pražce začíná již na cenách od 50 Kč). Většina lidí si je však bohužel kupuje proto, aby je využila na svých zahradách. A právě to je velká chyba, staré železniční pražce jsou z tohoto pohledu naprosto nevhodné, resp. jsou přímo nebezpečné.

Proč lidé pražce kupují?

Jak již bylo naznačeno, staré pražce jsou na první pohled zdrojem kvalitního dřeva. Na zahradě mohou sloužit jako schody, obrubníky, chodníky, jako materiál pojezdové cesty ke garáži, jako konstrukční materiál kompostů, skladovacích míst pro písek, základy plotů apod.

Využití železničních pražců je potenciálně velmi široké a kromě výše uvedených aplikací určitě sami přijdete na celou řadu dalších. Skutečnost je ale taková, že pražce nejsou z tohoto pohledu v žádném případě vhodným materiálem.

01_prazce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Problém starých pražců

Řada lidí spatřuje výhodu starých železničních pražců i v tom, že je není třeba impregnovat, neboť už ošetřeny jsou. Problém je, že impregnace probíhala v minulosti metodami, které ani zdaleka nesplňují současné standardy. Používány byly chemikálie, které představují vážná zdravotní rizika. Ty přitom nejsou většinou akutní, ale chronické a o to nebezpečnější.

Látky obsažené v pražcích (a nejedná se jen o staré impregnace, ale také o různé oleje a další provozní kapaliny, které na ně v průběhu let kapaly) jsou toxické, nezřídka kdy i karcinogenní či mutagenní. Do lidského těla se mohou dostat dýcháním (po jejich odparu z povrchu pražců), přes kůži při doteku, ale také zažívacím traktem ve chvíli, kdy na zahradě, kde jsou pražce umístěny, pěstujeme třeba zeleninu (a chlubíme se známým tím, jakou máme zdravou bio zeleninu…)

Ačkoliv se toxicita pražců s časem snižuje s tím, jak se nebezpečné látky vymývají, na zahradu zkrátka nepatří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

24 komentářů

  1. Milano Odpovědět

   Udělal jsem z dřevěných pražců jednoznačně nejlevnější a estetické zpevnění svahu. Ty různé svahové betonové tvárnice mi opravdu nevyhovují. Zasunul jsem (dřina, pražec má až 100 kg) dle velikosti pražce do příslušně širokých ocelových I-profilů zabetonovaných do zámrzné hloubky. Je to na hodně let, protože na jedné straně jsou pražce stále vysušované, pěkně zbledly. Mám jich 20 let kolem domu přes 100 kusů, tehdy jsem je koupil za hubičku. Ale pálit je v kamnech nebo na nich opékat buřty, to může jen naprostý idiot a dle mého je to porušení zákona. Ostatně se to dá poznat na střeše, kde se pražce pálí: dehet a další zplodiny střechu vedle komína barevně poznamenají.

  2. VACLAV Odpovědět

   Ten pirtomec asi zapomenul že občas někdo čte ty jeho přiblosti. Nepozná dřevěný pražec od betonového. Já za sebe píši že Hitler asi byl opradovej pitomec že nevěděl čím a jak se má dřevo impregnovat. Tak co mi včil ty nějakej chytráku napíšeš.

 1. Jan Odpovědět

  Jen hlupák by si koupil staré pražce napuštěné fenoly a jinými prevíty. Zajistil by tak svým potomkům rakovinovou budoucnost.

  1. Clark Odpovědět

   Přesně tak, jedná se skutečně o kategorii ,,nebezpečný odpad,, a za prodej, nákup i používání hrozí vysoké pokuty.

  1. Sam Odpovědět

   Souhlasím kdybych bydlel v baráku a měl kotel už to tam šoupu.Kolega z práce výpravčí ten s tím topí už přes 20 let.Normálni si nechal k baráku navézt rromady takových starých pražců a pak mu stačí jen cirkulárkou je pofikat a ve štípačce rozsekat.Má to prý lepší výhřevnost než hnědý uhlí.On má koleje za barákem tam mu to hoděj amá je ještě levnější jako nádražák a , že je bere ve velkým.Má tam lajnu tak 20 metrů dlouhou a do výšky 1 metru.

   1. medabeda Odpovědět

    Můj dědeček to měl jako deputát na topení, řezali jsme to ručně a ručně štípali. Za 50. let se komín neza%ral a hořelo to v kachlácich i Kabourkách parádně. Používali se i na zahradě na schody, protože fenoly a dehet z povrchové vrstvy za těch 20 let pod kolejema zmizeli a to co bylo uvnitř se už nikam nevyluhovalo. A proto se moji prarodiče dožili oba skoro devadesáti. Práce okolo domu a na zahradě a udržování si kondice pravidelnou prací. Ne 2x dvě hodiny v posilovně a pak klávesnice.

 2. Zdek Odpovědět

  Máme souseda/bývalý chytrák a v současnosti agresivní zuřivec/.Zapaloval na zahradě oheň z takto napuštěných pražců a i na něm opékal buřty.Ať si dělá co chce,ale my to museli dýchat.

 3. Petr Odpovědět

  Ono to je jenoduché stačilo by kdyby autoři článku o tom něco zjistily než to napíšou aby nepletly lidem hlavu dle zákona o odpadech žádné dřevěné pražce vám nikdo neprodá protože je to nebezpečný odpad a už jen výměna na kolejích se musí evidovat

 4. kocour Odpovědět

  Dobrý den, příjde mi, že dnes někdo něco najde a všichni jsou z toho dnes minimálně připos…
  Můj děda dělal a topil se sloupy se stejným napuštěným jako pražce a dožil se 95 let. Na chatě máme také staré pražce a nemyslím, že by za těch 50 let co tam jsou někdo měl rakovinu, to samé je hysterie s azbestem, můj táta dělal na slévárně kde jak říká byl ten prach doslova vidět a v 75 letech se těší dobrému zdraví. Ano jsou to škodlivé látky, ale ta předposranost je úplně šílená.

 5. kocour Odpovědět

  Přesně tak, dneska v unii najdou h.. a zítra na to všichni povinně musíme umřít, Ti lidé jsou absolutně mimo REALITU.
  Kdyby to všechno bylo tak toxické tak jsme se ani nenarodili.
  Od Černobylu je to stejně jedno. MY co jsme byli na 1.máje 1996 v prúvodu za deště to stejně máme už rozdané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *