Proč mít doma čističku vzduchu

air1

V dnešní době trávíme v interiérech většinu svého času. Ať již jsme v bytě nebo v kanceláři, dýcháme vzduch, který není vždy takový, jaký by měl být. Pod pojmem zdravý životní styl většinou chápeme vhodnou stravu nebo dostatek pohybu. Často přitom ale zapomínáme na vzduch. Pomoci nám s ním může čistička vzduchu.

K čemu je čistička vzduchu?

Důvodů proč si pořídit čističku vzduchu je hned několik. Žijeme totiž v době, kdy je vzduch díky intenzivní dopravě, průmyslové produkci a díky klimatickým změnám plný prachu a mnoha škodlivých látek. Častá období sucha, která nás v poslední době provází, jsou ideální pro šíření prachu vzduchem, a tak i důvodem, proč se nám hůře dýchá.

Prach, který nám neustále rotuje po místnosti, dráždí naše sliznice k častému kýchání a překrvené sliznice často budí dojem počáteční rýmy. Je to navíc u citlivějších jedinců mnohdy celoroční problém. Obecně platí, že jsme v každodenním životě obklopeni viry, bakteriemi i plísněmi. Právě s nimi je třeba v interiérech bojovat.

air2

Foto: ajay_suresh, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu je zařízení, které se dnes vyrábí v celé řadě designových provedení a zapadne tak do každého interiéru. Ani cena nebývá u tohoto zařízení neřešitelnou překážkou. Důležitější než design, jsou ale technické parametry. Jak podle nich čističku vzduchu vybírat?

Pro čističku vzduchu jsou významné především filtry, resp. jejich kvalita a schopnost zachytit nečistoty, a také výkon značící objem vzduchu, který je čistička schopná za určitý čas přečistit.

Kvalitu filtrů lze určit z jejich třídy, udávané účinnosti filtrace, přítomnosti vrstvy aktivního uhlí či certifikátu některé důvěryhodné instituce. Výkon filtrace si lze zase spočítat z objemu místnosti. Výkon by měl být totiž natolik vysoký, aby čistička dokázala za hodinu přefiltrovat veškerý vzduch v místnosti alespoň dvakrát.

Zdroj informací: https://www.living.cz/proc-si-poridit-cisticku-vzduchu-2/

 Náhledové foto: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.