Proč jsou rašelinové brikety tak vychvalované?

Rašelinová briketa

Rašelinové brikety jsou ekologické, neznečišťující a přírodní palivo vyráběné na moderních zařízeních s využitím nových metod a technologií zpracování rašeliny. Vhodné jsou pro spalování a vytápění v různých topných systémech, ať už jsou to krby a kamna, nebo kotle na tuhá paliva různých modifikací.

Rašelinové brikety se používají k vytápění průmyslových i obytných prostor. Po spálení mohou být rašelinové brikety velice dobrým hnojivem pro zahradu. Při skladování a přepravě se nerozpadají, mají totiž vysokou mechanickou pevnost. Stejně tak jsou odolné vůči vlhkosti.

Pevné biopalivo za přijatelnou cenu

Pevné rašelinové brikety je možné používat v jakýchkoliv krbech a kamnech, taktéž v kotlích a průmyslových zařízeních určených k produkci tepla a energie. Vyznačují se přijatelnou cenou, dále i vysokou energetickou účinností a dlouhou výdržností, a proto jsou ideální volbou pro vytápění domácností. Vedle toho pomáhají výrazně eliminovat náklady na vytápění během zimních měsíců.

Rašelinová briketa

Foto: rvf.eu

Rašelinové brikety a jejich výhody

Bezpečnost. Při výrobě briket se nepoužívají látky, které mohou vést k emisím škodlivin a sloučenin nebezpečných pro lidské zdraví. Při lisování se používají pouze ta pojiva, jež jsou obsažena ve vstupní surovině.

Kompaktní rozměry. Není třeba připravovat velké sklady, protože brikety nezabírají mnoho místa. Navíc nejsou náročné na skladovací podmínky. Vyžadují pouze ochranu před vlhkostí.

Nedostatek mikroorganismů. V palivu tohoto typu se nevyskytují bakterie, protože při jeho výrobě se suroviny tepelně upravují, čímž jsou všechny mikroorganismy zničeny.

Nízká vlhkost. Tepelné zpracování také snižuje obsah vlhkosti v briketách, díky čemuž brikety dobře hoří a uvolňuje se z nich méně sazí.

Výborná výhřevnost. Vychvalovaná je také výhřevnost paliva, takže si zajistíte příjemné teplo klidně i po celou noc.

Jak se vyrábějí rašelinové brikety?

Technologie výroby zahrnuje hned několik důležitých kroků, které by měl každý výrobce dodržet. Kroky jsou následující:

  • sklizeň suroviny – speciální stroje nařežou vrstvy s rašelinou,
  • rozdrcená rašelina se odešle do podniku,
  • suroviny potřebné pro výrobu se vysuší a upraví tak, aby odpovídaly požadovanému ukazateli vlhkosti,
  • poté je rašelina odeslána do speciální lisovací jednotky,
  • při zvýšeném tlaku a vysoké teplotě se rašelina lisuje do briket,
  • brikety se při vysoké teplotě taví, a to přispívá k pevnosti výrobku.

Rašelinové brikety jsou ekonomicky efektivní

Pro porovnání, 1 000 kilogramů rašelinových briket je z hlediska výhřevnosti, doby hoření a tlení srovnatelných s pěti skladovými metry klasického palivového dřeva. Doba hoření briket je až devět hodin a při procesu doutnání vydává dostatek tepla na vytopení místnosti a ohřev vody. Obsah popela je přibližně 15 procent v závislosti na vstupní surovině. Popel, který zůstává po spalování rašelinových briket, je vynikajícím přírodním hnojivem, které podporuje aktivní růst zahradních a zemědělských plodin.

Náhledové foto: rvf.eu

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.