Proč je předzahrádka důležitá za všech okolností

předzahrádka

Předzahrádky, obzvláště pak ty, které jsou velmi dobře udržované, jsou často velmi dobrou prezentací svého majitele, obce či města. Přispívají k množství zeleně a tvoří prostory zkvalitňující bydlení nejen všech obyvatel domu, ale i jejich sousedů. Tyto plochy (zvláště ty neoplocené) jsou často sjednocujícími prvky, které na první pohled působí velmi pozitivně. V období sucha zase přispívají předzahrádky k rozšíření zeleně, která pohlcuje prach a nečistoty z ulic. Vlhkost i svěžest z čerstvě posekaného trávníku na vás dýchne vždy o něco lépe, než rozpálená plocha betonového chodníku.

Reprezentujte se předzahrádkou

Chcete-li se podílet i vy na prezentaci své neoplocené předzahrádky, neváhejte zajít na obecní úřad. Právě zde se dozvíte z úředních plánů, komu prostor plánované předzahrádky opravdu náleží. To je samozřejmě třeba respektovat. Výsadba nebo povolení stavby zídek je v mnoha případech z toho či onoho důvodu možné až po domluvě. Snahou obce je přitom sjednocení vzhledu všech předzahrádek.

předzahrádka

Foto: Pixabay

Pokud předzahrádku nic nezatěžuje, anebo jí odkoupíte, je možné na soukromém pozemku vykopat třeba dlažbu pro stání auta před domem. Nahrazení trávy dlažbou se ale obci ani místním příliš líbit nemusí. Snažte se proto vždy o uchování zeleně a pěkně upraveného trávníku. Sázejte raději kytky a rostliny, vysazení stromů či keřů již je lepší konzultovat.

Předzahrádka byla důležitá vždy

I lidová architektura využívala v dávných dobách vždy každé volné místo pozemku. Později ani na zastávkách autobusů nechyběla zeleň s barevnými květy. A i když vedl chodník téměř bezprostředně pod okny nějakého domu, ani zde lidé nezapomínali na úpravu trávy a sázení pěkných kytiček. Využití každého kousku pozemku se ve městě či obci zkrátka cení.

Zdroje informací: https://www.chatar-chalupar.cz/predzahradka-reprezentuje/

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297989-jak-si-udelat-predzahradku-ktera-bude-pro-potechu-oka-i-duse

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.