Proč je dobrý nápad mít doma 3D tiskárnu

01_3Dtisk

Trojrozměrný les byl ještě před několika málo lety považován za futuristickou technologii na pomezí reality a science-fiction. Doba se ale mění a dnes je 3D tisk hojně využíván v nejrůznějších průmyslových odvětvích od konstrukce komponent pro dopravní letadla, až po stavebnictví. Výrazně se navíc snížila cena dříve extrémně drahých 3D tiskáren a již se dostala do oblasti dostupné pro domácnosti. Nabízí se tak otázka, zda má vlastnictví 3D tiskárny pro domácnost nějaký smysl. Čím dál tím více se začíná zdát, že určitě ano.

3D tiskárny

Technologií 3D tisku je celá řada, tím nejrozšířenějším a také nejlevnějším je tzv. metoda FFF (z anglického Fused Filament Fabrication). Předem natavený materiál se při ní vrství podle digitální předlohy do trojrozměrného modelu. Princip technologie umožňuje vytvářet i velmi složité tvary. Již bylo zmíněno, že finančně jsou 3D tiskárny dnes již poměrně dostupné. Podobné je to s jejich rozměry, i když nějaké místo tiskárně budete muset vyhradit, o žádná monstra již nejde.

Zatímco průmyslové tiskárny jsou již shopné pracovat s některými kovy či karbonovými vlákny, tiskárny dostupné pro domácnosti využívají nějčastěji různé druhy termoplastů a podobných materiálů. Rozhodně již jde ale o materiály, se kterými již lze v domácnosti pracovat.

02_3dtisk

Foto: Pixabay

Proč v domácnosti?

Otázka zní, vyplatí se 3D tiskárna i někomu jinému, než jen geekům a techologickým nadšencům? Pravda je taková, že 3D tiskárna umožní svému majiteli tisknout kromě nejrůznějších „blbůstek“ i věci, které se v domácnosti mohou vyloženě hodit. Rozbil se vám jezdec u zipu? Máte doma málo ramínek? A co třeba ulomené madlo u skříňky v kuchyni? Schopnost 3D tiskáren tisknout jakékoliv tvary má ohromný potenciál a vůbec není vyloučeno, že za nějakou – a ne příliš dlouhou – bude 3D tiskárna součástí každé domácnosti, kde se na nich budou tisknout běžné předměty denní potřeby místo toho, aby se kupovaly v obchodech.

Právě nahrazování různých rozbitých částí a malých dílků různých spotřebičů, dekorací, kusů nábytku apod. je důvod, proč si 3D tiskárnu do domácnosti pořídit nejen jako hračku, ale jako užitečného pomocníka. Jistě je pravda, že nějakou dobu se bez ní ještě asi obejdete, důvodů pro její koupi bude ale den ode dne přibývat. Tak proč nebýt připraven?

Zdroj info: https://www.zive.cz/clanky/uzral-cas-pro-vasi-vlastni-3d-tiskarnu/sc-3-a-181067/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.