Proč je dobré mít na zahradě houby? Důvodů je více

houby

Každý zahrádkář se po zimě vždy snaží o co nejbohatší úrodu na své zahradě. Ta však úzce souvisí s různými vztahy mezi jednotlivými zástupci živé přírody. Takovými, jaký mají například rostliny a houby. Nejenom rostliny, ale i houby totiž přispívají k bohatství na vaší zahradě.

Vztah rostlin a hub

Vzájemnému vztahu mezi rostlinami a houbami se říká odborně mykorhiza. Houby, které dodávají rostlinám potřebné živiny, jsou důležitou složkou pro jejich správný růst. Naopak houby bez rostlin by také brzy zahynuly. Rostliny dodávají houbám dostatek vláhy i cukrů, které jsou pro jejich růst nezbytné. Tato vzájemná symbióza přináší prospěch pro obě strany. Z pohledu pěstitele je to potom předpoklad bohaté úrody, po které tolik touží.

V současné době jsou bohužel tyto přirozené a vzájemné vztahy rostlin a hub narušené příliš častým hnojením chemickými látkami. Ty mají často proces zrání plodů uspíšit, ale průmyslová hnojiva, pesticidy i chemické látky přirozený proces symbiózy ve skutečnosti velmi rychle naruší, nebo ho prakticky zcela zničí. Rostliny tak nemají šanci získat potřebné živiny přírodní cestou, což nevede z dlouhodobého hlediska k bohaté ani dobré úrodě.

houby

Foto: Pixabay

Využijte symbiózy

Na své soukromé zahradě si z uvedených důvodů můžete zasadit prospěšné houby, které budou růstu vašich rostlin přispívat prostřednictvím mykorhizy, která je pro vzájemný růst velmi důležitá. Kořenový systém rostlin se tak růstu hub brzy ujme. V zahradnictví, nebo na internetu seženete tyto mykorhizní houby poměrně snadno. Zasaďte je proto co nejdříve v blízkosti vašich rostlin a vylepšete tak na zahradě podmínky pro pěstování rostlin.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/houby-pomahaji-zvysit-urodu-na-zahrade-proc-20230101.html

https://chalupari-zahradkari.cz/okrasna-zahrada/houby-na-zahrade-zadne-nebezpeci-ale-velky-pomocnik/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.