Před vysokými nedoplatky vás mohou ochránit dobře nastavené zálohy – nečekejte, až vás k tomu prodejce energie vyzve a jednejte sami

Přímotop do koupelny

Náklady na bydlení v českých domácnostech v poslední době rostou přímo raketově. Ve hře je především vliv inflace a samozřejmě také nedávná energetická krize. Kromě nájemného a energií však kvůli růstu cen paliv a samozřejmě také emisních povolenek vše také výrazně zdražilo i teplo.

Odhaduje se protože, že jen za vytápění bytu si připlatíme i několik tisíc korun ročně – v závislosti na venkovních teplotách. A jak předejít nepříjemným nedoplatkům?

Zdražení se týká energií i vytápění

Nejenom v tom radí lidem dobrovolné neziskové zájmové sdružením právnických i fyzických osob ARTAV, z.s. „K nezbytným výdajům na chod domácnosti je vedle nájemného nebo příspěvku na správu domu potřeba přiřadit také platbu záloh na plnění spojená s užíváním bytu či bytové jednotky, tedy záloh na služby. Hradit je musíme vždy, ať už bydlíme ve vlastním bytě nebo domě, užíváme byt družstevní, obecní či nájemní,“ říká Karina Vališová, členka rady spolku ARTAV

Mimochodem tato zkratka neznamená nic jiného než Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu. A pro lepší pochopení jsou i další čísla. Například Teplárenské sdružení ČR podle svého vyjádření očekává největší meziroční zdražení za posledních 13 let. A není podle nich vyloučeno, že růst cen bude pravděpodobně až dvouciferný. Některé teplárny už šly tomuto trendu naproti a zvýšily ceny ještě před koncem minulého roku, většina se však k tomuto kroku uchýlila až od začátku ledna 2022.

topení

Foto: Pixabay

Správné nastavení záloh je klíčové

Řada občanů se tak vysokého účtu za teplo oprávněně obává, i proto ty má však ARTAV radu. „O případných nedoplatcích za vytápění rozhoduje také výše zálohových plateb, kterou bychom si měli ve vlastním zájmu hlídat, abychom na konci topné sezóny, respektive zúčtovacího období, nebyli vysokým nedoplatkem za teplo překvapeni. A jednou z možností, jak se vysokému nedoplatku za vytápění bránit, je navýšení záloh. Je nutné si uvědomit, že v současnosti platíme zálohy na rok 2022 a vyúčtování vlastně dostaneme až v dubnu příštího roku,“ upozorňuje Karina Vališová.

A jak to udělat? Je to jednodušší, než si myslíte. Odběratel má právo svého dodavatele o zvýšení zálohových plateb požádat, a to kdykoliv, tedy například pokud má pocit, že kupříkladu topí více. Tuto žádost lze obvykle vyřídit například prostřednictvím zákaznické linky, případně e-mailem anebo u některých společností jednoduše on-line v zákaznickém účtu. Při nastavování nové zálohy se snažte, aby co nejvěrněji odrážela předpokládanou spotřebu energie i aktuální cenu tepla, elektřiny nebo plynu.

Jak si nastavit zálohy správně

Řiďte se podle předchozího období nebo podle předpokládané spotřeby. Musíte také zohlednit i počet osob, které budou domácnost obývat. Měli byste také vědět, že zúčtovací období může trvat maximálně 12 měsíců a jeho začátek určuje pronajímatel.

„Na konci zúčtovacího období zjistíme, zda máme přeplatek, nebo nedoplatek a zálohy podle toho upravíme. V případě nedoplatku je potřeba rozdíl uhradit, pro tento krok obvykle platí čtyřměsíční lhůta,“ dodává Karina Vališová.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: ARTAV radí: Nastavte si správně měsíční výši záloh za energie a teplo, předejdete tak vysokým nedoplatkům | Protext – PR služby ČTK

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.