nasdum.eu_finep_cz_nahledovy

Právě teď je ideální čas na generální údržbu zahrady a domu

Pohled na jarní zahradu je veselejší než ten v zimě. Znamená ale spoustu práce, kterou byste neměli zanedbat. A když se ze zahrady podíváte na dům, platí to samé. Tak honem do starých tepláků, pracovních rukavic a jdeme na to. Největší motivací pro práci venku vám budou jarní sluneční paprsky.

První péči potřebují stromy

Odzimované růže a základy záhonků už asi máme pomalu za sebou, co nás ale čeká v následujících měsících? Přichází čas na prostříhání stromů, tvarování živých plotů nebo výsadbu nových listnáčů i jehličnanů. Dobré je také dodat stromům živiny. Kolem kmene můžete také rozhodit minerální hnojiva. Mulčováním navíc pomůžeme stromům v teplotních extrémech, které je přes rok čekají, a zabráníme šíření plevele, který by jim zbytečně ubíral živiny.

Zdroj obrázku: finep.cz

Trávník chce učesat a případně obnovit

Nejpozději na konci dubna bychom měli poprvé posekat trávník. Pokud přeroste hned na začátku, snižuje se jeho kvalita. Při sekání je dobré ho i provzdušnit a dosít holá místa. Teď se ještě nová tráva rychle zapojí do drnu a získá sílu před hlavní letní sezónou. Dopřejte jí proto dostatek vláhy a času pro zakořenění.

Dům po zimním spánku pečlivě prohlédněte

Zjednodušeně byste měli projít a zkontrolovat vše, co na domě mohla zima poničit. Ať jde o střešní krytinu, okapy, odpady či elektroinstalace. Mrkněte se také do komína. Se stále teplejšími přichází i potřeba častějšího větrání. Zkontrolujte a případně namažte všechny panty.

Až přijde čas a bude možné vyrážet na rodinné výlety, bude se vám hodit zkontrolovaná garáž. Nechcete se přece zaseknout díky nefungujícím součástkám otevíracího systému nebo zarezlých pantů. Veškeré kování proto důkladně promažte. Majitele starších domů čeká na jaře nátěr zábradlí u schodiště a balkonů, ať už pozinkováním nebo antikorozní příměsí.

Zdroj obrázku: finep.cz

Pokud bydlíte v novém rodinném domě, neopomíjejte kontrolu po zimě i vy. Je sice pravděpodobné, že se novému bydlení a zahradě přes zimu nic nestalo, pokud se o ni ale nebudete pravidelně starat, dlouho vám hezká nevydrží. Vymezte si proto jeden víkend, který strávíte na čerstvém vzduchu péčí o to nejdůležitější – váš domov.

Zdroj náhledového obrázku: finep.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *