Pozor na přetěžování zásuvek, mohou způsobit požár

zásuvka

Požár patří k těm nejhorším věcem, které mohou v domácnosti nastat. Obrovské materiální škody nebo dokonce zcela zničený byt či dům jsou přitom ještě poměrně přijatelným vyústěním celé situace, neboť v tom horším případě umírají lidé. Příčiny požáru mohou být různé, jednou z těch, jejichž prevenci se ve skutečnosti příliš nevěnujeme, jsou přetížené zásuvky.

Přetěžování zásuvek

Přetěžování zásuvek, stavění prodlužovacích šňůr za sebe za cenu dosažení požadované délky zapojení a připojování všech možných i nemožných elektrických spotřebičů se nemusí vždy vyplatit. Taková pochybná zapojení, která vedou přes několik zapojených prodlužovacích kabelů nebo rozdvojek mohou být zdrojem požáru s nedozírnými následky.

Pokud totiž na zásuvku nakládáme větší výkon, než na jaký je dimenzovaná, nastane proudové přetížení a zásuvka se začne přehřívat až se vznítí. Když k vysokým teplotám přimyslíte hořlavý podklad, na kterém zásuvky často leží, nemusí být právě takové zapojení zrovna bezpečné. Ke vzniku požáru postačí také třeba i malé množství prachu. I malá jiskra totiž může prach zapálit, což může mít nemalé následky.

Prodlužovačka

Foto: Pixabay

Prevence je základ

Přetěžované zásuvky představují často podceňované riziko, které vede ke zbytečně vzniklým požárům. Kromě správného zapojování spotřebičů je potřeba vyhýbat se vytváření nestandardních spojení v místech, kde je vlhko nebo v místech, kde je dřevěný nábytek a další hořlavé materiály.

Prevence požáru v domácnosti zahrnuje samozřejmě i baterie ve smartphonech nebo v, které mohou být také příčinou vzniku neštěstí. Předcházejte proto vzniku požáru včas, není to vždy jen nedopalek od cigarety nebo neohořelá svíčka. Ujistěte se, že velké spotřebiče jsou zapojeny přímo do odvodné zásuvky příslušného napětí. Vždy také kupujte výrobky u kvalitních a spolehlivých výrobců, protože jedině dodržováním všech uvedených pravidel můžete předejít vzniku požáru.

Zdroj informací: https://www.chip.cz/novinky/casto-podcenovane-riziko-pozar-od-pretizenych-zasuvek/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.