Pozor na inflační doložku v nájemní smlouvě. Jak funguje a o kolik je možné zdražení

Kvůli zdražování, ale i vzhledem k enormnímu zájmu o nájemní bydlení způsobenému vysokými úrokovými sazbami u hypoték, jsou ceny nájmů nahoru. A to i tehdy, pokud vám končí smlouva a chcete od majitele prodloužení. Nájemné může růst kvůli inflační doložce. Ta by měla být přímo uvedena ve smlouvě a podléhá zákonným pravidlům.

Vysoká inflace vrací inflační doložky do nájemních smluv

Dříve, když byla inflace velmi nízká, mnoho nájemních smluv nic takového neřešilo. Jenže nyní, kdy je inflace v dvouciferných číslech, se již jedná o poměrně značný problém. A kvůli tomu se do smluv opět vrací inflační doložky. Ta umožňuje zvýšit nájemné jednou za rok. Pokud však již máte s pronajímatelem smlouvu na dobu neurčitou, je sjednání inflační doložky o něco složitější.

Co musí obsahovat inflační doložka uvedená ve smlouvě?

Do smlouvy nestačí uvést jen vágní informaci o tom, že jednou za rok dojde ke zvýšení nájmu o inflaci. Je potřeba specifikovat, podle jakého ukazatele Českého statistického úřadu se bude postupovat při výpočtu tohoto zdražení. Inflace se totiž vyjadřuje jako míra růstu spotřebitelských cen, ale i jako přímá roční míra inflace. Nesmí chybět ani konkrétní datum, ke kterému dojde o zvýšení nájmu podle inflační doložky. Nejčastěji se jedná například o 1. leden, ale nastavit můžete i výroční datum smlouvy. Následně je zvýšení nájmu automatické, takže nájemce vás nemusí přímo vyzývat ani upozorňovat, že máte platit více.

Foto: Pixabay

O kolik se může nájem maximálně zdražit?

Zdražení nájmu kvůli inflační doložce je možné pouze jednou za rok. I když bude inflace vysoká, není možné nájem každý rok dramaticky zvyšovat. V zákoně je totiž zakotveno, že nájem lze zvýšit maximálně o dvacet procent ve třech po sobě jdoucích letech. I tak se však především u dražších nájmů může jednat o poměrně citelné zvýšení výdajů domácnosti.

Zdroj: https://www.hypoindex.cz/clanky/inflacni-dolozka-v-najemni-smlouve-jak-na-ni/ a https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/inflacni-dolozka-v-najemni-smlouve-najmy-zdrazovani-najmu.A220830_115219_ekonomika_alis

Náhledové foto: Pixabay