Dřevěné okno

Povrchová úprava dřevěných oken: Jak na to?

Je třeba natírat dřevěná okna? A jak často se musí ošetřovat? Pokud vás napadají podobné otázky, v dnešním článku se dozvíte vše potřebné o povrchové úpravě eurooken.

Na co myslet ještě před výběrem?

Dřevo jakožto přírodní materiál, když ho vystavíme slunci, dešti nebo mrazům v zimě, vždy se to na jeho vzhledu odrazí. V současné době se dřevěná okna vyrábí z eurohranolů, které zaručují pevnost, tvarovou stálost i izolaci. Co se týká odolnosti proti povětrnostním vlivům, ta se odvíjí od povrchové úpravy. A ta se týká všech dřevin, ze kterých jsou dřevěná eurookna vyráběna. Proto při výběru oken byste se měli zaměřit i na systém povrchových úprav. V povrchové úpravě tkví kvalita oken a zároveň má význam pro další nároky na péči o lazuru.

Povrchová úprava vícevrstvá

Impregnace je základ vícevrstvé povrchové úpravy. Důležité je, aby částice pronikly do struktury dřeva a to hodně hluboko. Jedině tak bude okno účinně chráněné proti houbám a plísním. Impregnace se provádí před nasazením oken a to na jednotlivých dílech okna. Tímto způsobem se zajistí také ochrana rohových spojů. Po slisovaní jednotlivých impregnovaných dílu se vyplní i spoje dřevěných eurooken a to pružným plničem. Ten chrání dřevo před průnikem vody. Základovou barvou a namáčení oken v ní spolu s řízeným sušením sjednotí barevný odstín okna. Barevný základ se podílí nejen na ochraně, ale i na následné přilnavosti lazury. A nakonec lazura chrání dřevo před povětrnostními vlivy a dalším případným poškozením.

Jak pečovat o lazuru okna?

Většinou je doporučováno ošetřovat lazuru dvakrát ročně a to v podzimním a jarním období po umytí oken. Na ošetřování lazury jsou speciální prostředky. Ošetření probíhá tak, že houbičkou napuštěnou speciálním prostředkem otíráte dřevěná části okna. Případná obnova nátěru okna závisí na tom, kde jsou okna instalována. Nejvíce samozřejmě trpí ta oka, která jsou vystavena nejvíce přímému slunečnímu záření. Opravy a renovace nátěrů oken však nechejte na odborníkovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *