Pokládka šindele

Mít na střeše kvalitní střešní krytinu je jakousi samozřejmostí a každý z nás se snaží sehnat takovou, která bude odpovídat parametrům krovů a vzhledově nezklame. Výbornou a především levnou volbou je asfaltový šindel. K dostání je dnes ve spoustě různých hobby marketů a stavebninách. Pokud jej chcete koupit opravdu levně, v různých akcích tak můžete bez větších potíží učinit. Musíte ale vybrat kvalitní kusy a měli byste také vědět, jakým způsobem je pokládat. Podívejme se tedy na to, jak vybírat jednotlivé kusy a jak pokládka šindele vlastně vypadá.

Vyberte si kvalitní šindel

I u šindele platí pravidlo, že za kvalitu je nutné si připlatit, a to mnohdy poměrně hodně. Když půjdete do některého z hobby marketů a budete si chtít koupit šindel v akci, určitě si prohlédněte celkovou tloušťku jednotlivých dílců. Většinou se bude jednat o velmi tenké šindele, které je třeba dávat ještě na IPU anebo na nějakou silnější fólii. I při správné pokládce totiž mohou být netěsné a do střechy vám bude pršet, což je samozřejmě nežádoucí. Za silnější šindele si budete muset zaplatit.

IMAG0519Začátek pokládky bez ořezu

Pokládka pouze na pevný podklad

Pokud se rozhodnete pro asfaltový šindel, měli byste počítat s tím, že jej musíte pokládat na pevný povrch. V případě takových plechů vám bude bohatě stačit pouze klasické laťování, na které pohodlně plechy umístíte. Šindele by se zcela logicky prohýbaly a střecha by jednak katastrofálně vypadala a jednak by bal zcela nefunkční.

Překrývejte důsledně jednotlivé pláty

Při pokládce asfaltového šindele je velmi důležité dokonale překrývat vrstvy, které jsou vespodu. Začínáte právě u okapů ve spodní části a následně vše vyháníte nahoru. Šindele upevníte k povrchu střechy za pomocí dostatečně dlouhých klempířských hřebíků s širokou hlavou, které budete klepat tak, aby nakonec nebyly pohledové. Když už se vám hřebíček podaří zaklepat špatně, měli byste tavnou pistolí místo dokonale utěsnit. Tavnou pistoli je vhodné použít i v případě umístění střechy v maximálně větrném prostředí.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *