IMAG0520

Pokládka šindele

Mít na střeše kvalitní střešní krytinu je jakousi samozřejmostí a každý z nás se snaží sehnat takovou, která bude odpovídat parametrům krovů a vzhledově nezklame. Výbornou a především levnou volbou je asfaltový šindel. K dostání je dnes ve spoustě různých hobby marketů a stavebninách. Pokud jej chcete koupit opravdu levně, v různých akcích tak můžete bez větších potíží učinit. Musíte ale vybrat kvalitní kusy a měli byste také vědět, jakým způsobem je pokládat. Podívejme se tedy na to, jak vybírat jednotlivé kusy a jak pokládka šindele vlastně vypadá.

Vyberte si kvalitní šindel

I u šindele platí pravidlo, že za kvalitu je nutné si připlatit, a to mnohdy poměrně hodně. Když půjdete do některého z hobby marketů a budete si chtít koupit šindel v akci, určitě si prohlédněte celkovou tloušťku jednotlivých dílců. Většinou se bude jednat o velmi tenké šindele, které je třeba dávat ještě na IPU anebo na nějakou silnější fólii. I při správné pokládce totiž mohou být netěsné a do střechy vám bude pršet, což je samozřejmě nežádoucí. Za silnější šindele si budete muset zaplatit.

Pokládka pouze na pevný podklad

Pokud se rozhodnete pro asfaltový šindel, měli byste počítat s tím, že jej musíte pokládat na pevný povrch. V případě takových plechů vám bude bohatě stačit pouze klasické laťování, na které pohodlně plechy umístíte. Šindele by se zcela logicky prohýbaly a střecha by jednak katastrofálně vypadala a jednak by bal zcela nefunkční.

Překrývejte důsledně jednotlivé pláty

Při pokládce asfaltového šindele je velmi důležité dokonale překrývat vrstvy, které jsou vespodu. Začínáte právě u okapů ve spodní části a následně vše vyháníte nahoru. Šindele upevníte k povrchu střechy za pomocí dostatečně dlouhých klempířských hřebíků s širokou hlavou, které budete klepat tak, aby nakonec nebyly pohledové. Když už se vám hřebíček podaří zaklepat špatně, měli byste tavnou pistolí místo dokonale utěsnit. Tavnou pistoli je vhodné použít i v případě umístění střechy v maximálně větrném prostředí.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *