Pojištění domu

Pojištění domácnosti a nemovitosti jsou dvě rozdílné záležitosti

Při sjednávání pojistné smlouvy na domácnost či nemovitost dochází velmi často k chybám, které si člověk uvědomí teprve v okamžiku řešení pojistné události. Pojištění nemovitosti se netýká pouze majitelů rodinných domů či bytů. Pojištění domácnosti kryje škody na vybavení, kdežto pojištění nemovitosti se týká všech pevných součástí, jako je podlaha, strop, stěna.

Pojištění domácnosti

To, co máte v bytě či domě, kryje pojištění domácnosti. Jedná se tedy o různé vybavení. Od osobních věcí, přes nábytek, elektroniku, sportovní vybavení, umění. Patří zde ale i vestavěné spotřebiče, koberce, tapety – zkrátka vše, co lze odebrat. Do pojištění domácnosti lze zahrnout i věci uložené mimo byt nebo dům. Třeba jízdní kolo na balkoně, kočárek ve sklepě, koloběžka v zahradním domku. Před uzavřením pojistné smlouvy je lépe si důkladně prostudovat smluvní podmínky včetně případných výluk. Jestliže máte zájem pojistit konkrétní věc, ptejte se a zjišťujte, jaké podmínky jsou potřeba, abyste pak nebyli nemile překvapení.

Pojištění nemovitosti

Tento typ pojištění se vztahuje de facto na vše, co nelze odnést. Okna, stropy, podlahy, zdi. Pojištění nemovitosti vás chrání v případě výbuchu, požáru, zničením střechy tíhou sněhu, pádem stromu na váš dům, úderem blesku a jinými pohromami. Mimo domu lze pojistit i garáž či chatu, pokud jsou ve vašem osobním vlastnictví.

Vedlejší stavby včetně pergoly či bazénu je nutné specifikovat zvlášť – jako vedlejší stavby, pro tyto se pak pojistná částka stanovuje samostatně. Také je dobré vědět, že pokud je vedlejší stavba (například garáž) spojená s konstrukčním prvkem, jako je třeba vchod nebo střecha domu, lze tuto pojistit společně s hlavní stavbou. Pojištění nemovitosti kalkulačka může být vaším velkým pomocníkem, při představě co vše lze pojistit a za jakou cenu. Pojištění domácnosti i nemovitosti je základ, zejména, pokud jste vlastníkem.

Jak vybrat vhodné pojištění

Mnohem lépe se vám bude hledat to nejlepší pojištění přesně pro vás, když si nejdříve ujasníte, jaké jsou vaše největší obavy. Bydlíte v blízkosti vysokých stromů a mohlo by hrozit, že některý spadne na váš dům či garáž? Už 2x vás vytopili sousedé? Vlastníte nějaký druh umění, hodláte ve sklepě uskladnit drahé jízdní kolo, máte na balkoně něco, co by mohl někdo ukrást? Nebo bydlíte v zatáčce a hrozí poničení domu při nehodě? Předně si ujasněte svá očekávání a největší strachy. Někdy zjistíte, že vám jedna pojistná smlouva stačit nebude. Rozhodně se také vyplatí čas od času zkontrolovat stávající pojistnou smlouvu a upravit ji podle aktuálních potřeb.

Proč mít sjednané pojištění?

  • Zajistí vám klidnější spánek.
  • Kryje vás před různými riziky, vandalismem i zloději.
  • Může vám ušetřit existenční problémy.
  • Pokud nepatříte k hazardérům, pak se vyplatí mít pojištění.

Náhledové foto: {shisu_ka} / Shutterstock

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *