01_zahrada1

Jak udělat zahradu bezpečnou pro vaše mazlíčky

Pobyt na zahradě milují všichni: děti, které se na ní mohou vyřádit i dospělí, kteří si rádi užívají letních večerů se sklenkou dobrého vína. Kvůli těm prvním se zahrady vybavují herními prvky, kvůli těm druhým zase pergolami a zahradním nábytkem. Výše uvedené je samozřejmě zjednodušení, napadlo vás ale někdy, jakou zahradu by nejvíce ocenili vaši domácí mazlíčci? I na ně se vyplatí při navrhování zahrady myslet, aby si pobyt na ní vždy maximálně užili a také aby pro ně byl co nejbezpečnější.

Luxus prostoru

Každé domácí zvíře, a nezáleží na tom, zda se jedná o psa, kočku nebo třeba králíka, ocení možnost pohybu ve volném prostoru na slunci. Vyhřívání na slunci je oblíbenou činností koček, ale i ostatní zvířata – a koneckonců i člověk – sluneční svit potřebují. Důležité je také to, aby alespoň na části zahrady byl trávník. Psi a kočky si jejím prostřednictvím potřebují občas pročistit trávicí trakt. Dejte ale pozor na používání pesticidů, ty na zahradu, po které se pohybují zvířata, nepatří.

02_zahrada2

Foto: Pixabay

Pohyb a hry

Každé domácí zvíře potřebuje pohyb, každé k němu ale přistupuje trochu jinak. Zatímco psi potřebují spíše volnou plochu na běhání a aportování, kočky ocení více strom, na který mohou šplhat. Pohyb i další aktivity u zvířat vychází z jejich přirozenosti. Je však třeba mít na paměti, že ta se může někdy dostat do střetu s našimi představami o zahradě. Měly by proto být oddělené prostory, které jsou zvířatům k dispozici, a prostory, kde pěstujeme zeleninu, okrasné květiny apod. Např. psi vyšlechtění k norování budou mít logicky tendenci hrabat v záhonech, což vede ke zbytečným nepříjemnostem.

Bezpečí především

V případě, že budou zvířata trávit čas na zahradě dlouhodobě a bez lidského dozoru, je třeba zajistit jednak to, aby neutekla – zdí, vysokým pletivem apod. Trochu komplikovanější to je potom u králíků či třeba morčat. Není nic špatného na tom, když budou v teplém období nocovat venku, je ale třeba myslet na to, že si je může jako kořist vyhlédnout kuna či liška. Připravte jim proto bezpečnou ohrádku, která ale bude mít také nějakou formu střechy, skrze kterou se k nim šelmy nedostanou ani shora.

To, že by na zahradě neměly být pěstovány žádné jedovaté rostliny je potom samozřejmostí, stejně jako třeba haldy dřeva, ve kterých by zvířata mohla uvíznout.

Náhledové foto: Pixabay 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *