Podle čeho vybírat stavební pozemky na prodej?

V současné době hledá kvalitní pozemky stále více lidí, nicméně jejich nalezení je vcelku velkým oříškem. Jestliže patříte mezi tuto početnou skupinu lidí, pak určitě není špatné podívat se na některá základní kritéria, podle kterých je ideální pozemky vybírat. Mnohdy totiž člověka mohou překvapit některé skryté detaily týkající se stavebního pozemku, a to velmi nemile!

Rozměr v poměru s cenou rozhodují

Velmi důležitý je logicky u každého pozemku rozměr. Právě na jeho základě se můžeme rozhodnout pro celkovou velikost budoucí stavby. Na řadové domy se často volí pozemek okolo 500 m2. Jestliže chcete ideální velikost zahrady, pak by vám měls stačit pozemek o velikosti 800- 1000 m2. Větší pozemky jsou ideální pro ty, kteří milují krásný a rozlehlý trávník anebo potřebují okolo domu velký sad.

Musí se jednat nutně o stavební pozemek?

Když kupujete pozemek, je samozřejmě ideální, aby se jednalo o pozemek stavební. Koupit se dá ale i jiný typ pozemku. Typické jsou třeba pozemky zemědělské anebo zahrada. Jestliže konkrétní obec počítá s rozšiřováním zástavby, tak je ke koupi vhodná i půda zemědělská. Počítat ale musíte s tím, že sem mnohdy nejsou dovedeny inženýrské sítě, což vás logicky bude stát ještě další finance.

Na co si dát pozor při koupi pozemku

Ideální je předznamenat, že pozemek můžete kupovat od různých lidí. Jestliže jej kupujte od obce, pak máte z poloviny vyhráno. Tady se žádný podvrh nečeká. Obec si pouze dává často záruku v podobě složení finanční zálohy anebo v tom, že dům bude do určitého data hotový. Kryje se tak pro případ, že by si lidé kupovali pozemek pouze za účelem prodeje. Ti jej mnohdy pouze nechají být a stavba na takovýchto pozemcích může stát klidně až za několik let. Nevábný vzhled části obce pak hyzdí právě volné pozemky mezi novostavbami.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.