Plísně a špatné hnojení. Na tohle si dejte pozor při pěstování melounů

Na pěstování melounů není při dodržení několika základních pravidel v zásadě nic složitého. Jenže i tady se můžou vyskytnout problémy, které vám překazí celou úrodu. O co konkrétně jde a jak se o melouny správně postarat?

Preventivní postřik proti plísním

Melouny jsou svými velkými listy náchylné na plísně. Ty se projevují bílými povlaky nebo nevysvětlitelným vadnutím rostliny, která má dostatek vláhy. Jakmile se tento problém poprvé objeví, je nutné na nic nečekat a pustit se do efektivní nápravy. Tou je ve většině případů vhodný postřik proti plísňovým chorobám aplikovaný podle návodu u konkrétního přípravku. Prevencí je také vhodná zálivku, kdy se budete vyhýbat listům a zalévat zásadně podmokem. Posloužit mohou i přírodní přípravky například z česneku, kopřiv a podobně, ale pokud se již příznaky plísně viditelně objeví, je nutné sáhnout po silnějším řešení.

Vhodné hnojení

Pokud jste správně připravili a vyhnojili pozemek, takže je půda dostatečně úrodná, nemusí melouny potřebovat žádné další speciální přihnojení. Pro lepší tvorbu plodů, které díky tomu mohou být větší i chuťově lepší. Vhodnou volbou jsou například hnojiva určená na rajčata. Ta dávkujte podle návodu na obalu. Hnojení by vždy mělo být na vlhký substrát, aby mohla rostlina přijmout co nejvíce látek. Hnojit začínejte ještě před květem a především v období kvetení. Jakmile jsou již plody vytvořené, není zpravidla nutný takový přísun dalších látek. Na pravidelnou zálivku však nezapomínejte až do doby, než melouny úspěšně sklidíte.

Pozor na uhnívání plodů

Pokud máte melouny volně rostoucí na zemi, je dobré zapřemýšlet nad vhodným podložením plodům. Oblíbené jsou zahrádkářské fólie, které meloun uchrání před větším množstvím vody či nečistotami. Výhodné může být i mírné podložení plodů, aby nestály dlouho ve vodě, což by ohrožovalo jejich optimální kondici.

Zdroj: https://www.ceske-melouny.cz/pestovani.php a https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/jak-pestovat-melouny-i-v-ceskych-podminkach-chce-to-slunce-a-hodne-vody-40392825

Náhledové foto: Pixabay