atol2

Patří toaletní stolek do ložnice nebo do koupelny?

Naše babičky si život bez něj neuměly vůbec představit, později upadl v zapomnění a dnes se k němu opět úspěšně vracíme. Toaletní stolek má však své kořeny ve Francii, a proto někdy tak úplně nevíme, co si s ním vlastně počít.

Za vznikem tohoto úžasného kusu nábytku stojí renesanční mistři nábytkáři, kteří vymysleli pro šlechtické domácnosti speciální stolek, na nějž se rozprostíralo plátno a pokládaly veškeré kosmetické nezbytnosti. Ale nenechte se mýlit, poctivá ranní toaleta zahrnující vše od očisty těla až po kosmetické úpravy tváře trvala i několik hodin. A právě toaletka v tomto případě sehrála skutečně nezastupitelnou roli.

Až stovky úkrytů v jednom kousku nábytku

Správný toaletní stolek musel být vybaven velkým množstvím zásuvek a úložných prostor, do nichž se vešlo vše od žínek až po parfémy. Ty byly důležité, protože úspěšně zakrývaly nepříjemný tělesný zápach, který v té době k lidem z (nejenom) vyšších vrstev neodmyslitelně patřil.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čelní a boční zásuvky byly často rafinovaně ukryté tak, že je mohla otevřít jen majitelka nábytku, které jejich tajemství prozradil zručný mistr nábytkář. Ty nejdražší stolky měly takových prostor skutečně nepočítaně.

Proč si pořídit toaletní stolek?

Toaletní stolky se stáhly do ústraní až s příchodem plnohodnotných koupelen. Dnes však zažívají novou renesanci, protože zvláště ženy znovu objevují jejich praktičnost a jedinečný vzhled. I levný toaletní stolek totiž může vnést do interiéru nevšední kouzlo intimity a romantiky. A kam s ním? Pro líčení je jistě nejlepší přirozené denní světlo v ložnici, ale své místo najde tento nevšední kus nábytku i v koupelně. Jen dejte pozor, aby byl vyroben z materiálů odolných proti vlhkosti. Takový vám může dělat radost skutečně dlouho řádku let bez nejmenší poskvrnky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *