Jídelna

Pár pravidel, jak zařídit jídelnu v bytě

Místnost, která slouží jen pro stravování, se objevuje spíše mimo naše domovy. Většinou jí vyhrazujeme jen koutek v kuchyni. Ať už stůl stojí kdekoliv, měl by se držet pár pravidel pro příjemný průběh jídla.

Nejdůležitější pravidlo

Především by měl být stůl dobře osvětlen. Většinu dne, tedy tu světlou část dne trávíme spíše ve škole nebo v práci, takže doma si na jídlo musíme posvítit.  Nepodceňujte proto zdroj světla. Lustr by měl být ve výšce alespoň 190 cm nad podlahou a 90 cm od desky stolu.  Mimo správnou výšku, je důležitý i druh světla.  Nad stolem by nemělo být nic jiného než bílé světlo. Barva totiž ovlivňuje i vzhled jídla, takže při špatně zvolené žárovce se mohou zdát knedlíky namodralé. To nezní a ani nevypadá lákavě.

Jídelní kout v malém bytě

V malých bytech, jako jsou garsonky a byty 1+1, se jídelny omezují jen stůl a židle přilepené na jiném nábytku.  Abychom zachovali pravidlo oddělování funkčních zón, měli bychom viditelně oddělit jídelní kout od ostatních částí bytu. Sáhnout můžete třeba po posuvné stěně, paravanu nebo odlišit kout jinou výmalbou než je zbytek místnosti. Elegantním řešením je nahrazení jídelního stolu za barový pult. S tímto řešením se setkáváme v kuchyních ve tvaru G, U, dvouřadých kuchyních a kuchyních s ostrůvkem.  Nevejde se sice k němu tolik strávníků, ale v malém se zázraky úplně dělat nedají.

Samostatná jídelna

Jídlo kromě prostého doplňování živin, plní ještě jednu funkci, a to tmelení kolektivu, rodiny.  Během stravování probíhá komunikace, na kterou třeba během dne nemáme tak úplně čas, takže by se tomu místnost měla přizpůsobit. Pokud je jídelna samostatnou místností, eliminujte všechny nežádoucí elementy, jako je televize, přeplácené stěny nábytkem nebo rušivá výmalba.  Postačí jen jídelní stůl, židle a malá komoda. Jak napovídá název, v jídelně jde o jedení. Jestliže oplýváte místností navíc, která by byla vhodná pro jídelnu, určitě toho využijte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *