Paneláky mají před sebou ještě dlouhou budoucnost

panelák

Panelové domy stojí prakticky v každém větším i menším městě a byty v nich poskytují bydlení celé třetině obyvatel České republiky. V nedávné minulosti byly však spíše dehonestovány a přezdívalo se jim nelichotivě králíkárny. Jako jedna z jejich nevýhod byla označována krátká životnost. Je to ale skutečně ten správný argument?

Přesluhují už paneláky?

S výstavbou panelových domů se v tehdejším Československu začalo již ve čtyřicátých letech, nejvíce jich pak vzniklo v letech sedmdesátých a osmdesátých. V té době se hovořilo o tom, že životnost typického panelového domu se bude počítat na nějakých třicet až čtyřicet let. Ty už však uplynuly. Znamená to, že jsou tisíce českých panelových domů před zhroucením?

sídliště

Foto: Pixabay

Paneláky nepadají a padat nebudou

Pravda o panelových domech je taková, že až na výjimky způsobené například špatnou volbou lokality s nevhodným podložím, jsou panelové domy v dobrém stavu. I vzhledem k tomu, že většina z nich je zateplená, jsou současné odhady jejich životnosti minimálně okolo sta let a některé odhady hovoří až o dvojnásobku. Jinými slovy, naprostá většina z nich má před sebou ještě dlouhá desetiletí.

Panelák jako dobrá adresa

Zvláště ve velkých městech si bydlení v panelácích navíc nejenže udržuje popularitu, ale ještě ji zvyšuje. Důvodů je několik. Sídliště mají velmi dobrou občanskou vybavenost i kvalitní spojení s centry měst. V neposlední řadě mají jejich majitelé s údržbou svého bydlení mnohem menší starost i náklady než ti, kteří vlastní rodinný dům. V době extrémně vysokých cen nemovitostí je pro mnoho lidí také panelák schůdnější variantou pořízení bydlení.

Zdroje informací: https://www.peknebydleni.cz/hrozi-panelakum-kolaps-vubec-ne-dost-mozna-vydrzi-az-100-let/

https://www.idnes.cz/bydleni/panelak/zivotnost-panelaku-revitalizace-sidlist-panelak-sidliste.A220916_151156_panelakovy-byt_rez

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.