Odumírá vám zelenina a nevíte proč? Možná za to může krtonožka

Krtonožka

Nedaří se vám v poslední době na zahradě nic pořádného vypěstovat? A neřádí u vás na zahradě náhodou krtonožka? I přes to, že se jedná o poměrně roztomilé zvíře, na zahradě bude rozhodně patřit spíš k těm nevítaným hostům.

Co je krtonožka a proč je škůdcem?

Krtonožka je hmyz dlouhý asi 6 cm, pro který jsou typické široké končetiny. I když umí létat, a dokonce i plavat, hodně času tráví pod zemí, kde se schovává před denním světlem. Bohužel, konzumuje tam části kořenů rostlin a tím se dostává do křížku s pěstiteli.

Krtonožka spořádá pod zemí poměrně dost materiálu z kořenů rostlin. Nabourává tím celý kořenový systém, a rostlina se potom není schopna díky přerušení kořenů dále udržet při životě. V České republice se vyskytuje na některých místech hojně, jinde ji nenajdete vůbec. Je nicméně známá po celé Evropě kromě Norska a Finska.

krtonožka

Foto: Pixabay

Najděte si spojence

Její nápaditě hnědé tělo poseté chloupky se dokáže zahrabat do země poměrně hravě, umí se tak ubránit i ptákům a žábám, což jsou její přirození nepřátelé. Patří mezi noční živočichy, proto přes den krtonožku tolik neuvidíte.

Nestydí se pohostit ani právě vzešlými jahodami, nebo čerstvě vypěstovanou zeleninou. Ne vždy napadne rostliny úmyslně, s cílem získat potravu. Protloukává se často úzkými chodbičkami, při kterých ničí další kořeny rostlin nevědomě. Z pohledu pěstitele je to ale jedno.

Pokud neholdujete chemii, zbavit se krtonožky na své zahradě můžete pomocí ježka, který se krtonožkami živí. Ježci vám krtonožky nejen vyhledají, ale také vás jich zbaví a ušetří vám dost práce na vaší zahradě. Pokuste se proto mít svojí zahradu v takovém stavu, aby se u vás ježkům líbilo.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-poznat-krtonozku-30000723.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/krtonozka-jak-se-ji-zbavit.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.