10 chyb, které děláte a kvůli kterým je vám doma zima

Teplo

Podle čísel činí účty za energie pro běžnou rodinu přibližně 5000 – 6000 korun měsíčně a vytápění běžné domácnosti (a to záleží na tom, čím topíte a zda máte i přímotopy!). Ať už je vaše domácnost stará nebo moderní, jsou věci, které často zanedbáváme a které umožňují, aby se v interiéru zdržoval chlad a aby topení nebo radiátor pracovaly více, aby udržely teplo.

Neoptimalizujete svůj termostat

Umístění termostatu v oblasti, na kterou svítí slunce, je obrovské ne-ne. Obvykle je to problém ve větších domech s jedním centrálním termostatem. V případě, že máte termostat na nejvyšším podlaží domu, teplota, kterou vnímá, často neodpovídá normální teplotě ve všech místnostech ve všech podlažích domu.

Chcete-li pomoci upravit svůj vnitřní regulátor během zimních měsíců, snižte teplotu, zatímco jste venku a v posteli. Pokud budete termostaty na osm hodin denně snižovat, budete schopni ušetřit až 10 procent nákladů na vytápění ročně. Další chybou je nepoužívání programovatelného regulátoru. Tyto termostaty řídí teplotu ve vašem domě tak, abyste topili, když je to nezbytné. To vám může ušetřit peníze za energii a pomoci vám udržet v domácnosti příjemnou teplotu.

Nepřepínání stropního ventilátoru v zimě

Víte, že se hodiny přetáčejí, ale věděli jste, že byste v zimě měli přetáčet i pouštět ventilátor v opačném směru? Změňte nastavení stropního ventilátoru tak, aby běžel ve směru hodinových ručiček. Na základně ventilátoru, je malý přepínač, který změní směr pohybu. Stropní ventilátor běžící ve směru hodinových ručiček pomůže vytvořit stoupavý proud, a tak dojde k cirkulaci teplého vzduchu po celé vaší domácnosti.

Průvan od oken a dveří

Jednou z nejčastějších chyb, které děláte je, že nekontrolujete průvan. Zkontrolujte okolí všech vchodů a oken, zda tam nejsou nějaké trhliny nebo mezery, kudy může unikat teplo. Průvan často ucítíte, když přiložíte ruku k otvoru. Oblasti s průvanem utěsněte páskou proti povětrnostním vlivům nebo těsněním.

Chybějící izolace v podkroví

Podkroví
Foto: Pixabay

Pokud není váš úložný prostor řádně chráněn, může teplo unikat střechou a způsobit, že vám v domácnosti bude chladněji, než by mělo být.

Nedostatečná údržba topení

Co nejdříve se domluvte s odborníkem, aby prověřil váš topný systém, zejména vaše topné jednotky. Neodkládejte řešení problémů. I ty nejúspornější elektrické radiátory mohou mít poruchu a způsobit, že se vaše domácnost v zimě ochladí. Je důležité zajistit, aby vaše radiátory byly ve skvělém provozním stavu.

Výměna vzduchového filtru a filtrů topení

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se jednotlivci dopouštějí, je nevyměňování filtrů. Špinavý filtr omezuje proudění větru a ztěžuje práci topného systému, což může vést k vyšším účtům za energii a chladnějšímu domovu.

Ignorování vzduchovodů kanálů

Většina majitelů nemovitostí přichází o 20 a více procent klimatizovaného vzduchu. To je způsobeno únikem z potrubí a je to důsledek skutečných malých mezer a děr ve všech potrubích.

  • Ledové přehrady – jsou to skryté cesty, kterými se teplo dostává pryč do podkroví. V případě, že je váš dům správně nastaven, vaše vnitřní teplo by mělo zůstat uvnitř prostoru a nemělo by unikat do podkroví. Když se tak stane, ohřívá se podkroví. Tím se sníh na střeše ohřeje natolik, že změkne, ale ne natolik, aby roztál úplně. Roztátý sníh se tak hromadí u okapů, a nakonec znovu zmrzne.

Zavírání větracích otvorů a dveří

Interiérové dveře
Foto: Pixabay

I když se to může zdát rozumné, ve skutečnosti byste měli dělat pravý opak. Jejich zavřením omezujete proudění větru a ztěžujete práci vytápěcího systému, což může vést k chladnější domácnosti a vyšším účtům za energii.

Zdroje info: bestlifeonline.com. lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay