dětské světlo

Noční i denní svícení v dětském pokoji

Nákup osvětlení do dětského pokoje je dnes vcelku složitý, jelikož různých lamp, lampiček a bodových světel se prodává obrovské množství. Určitě je možné říct, že je všechno složitější než v minulosti, kdy bylo k dispozici pouze několik typů světel. Vzhled se tolik neřešil a světla podle toho i vypadala. Pokusme se vystihnout, co je vlastně pro takové dětské světlo specifické a jaké by mělo být. Rozhodně bychom měli nakupovat s rozmyslem, jelikož dětské světlo není ničím, co by bylo pouze na krátkou dobu. V dětských pokojích některá světla vydrží velmi dlouho.

Ostré či slabé světlo

Volba světla se musí odvíjet i od intenzity celkového svícení. Na mysli máme především volbu žárovek, která se nesmí nijak podcenit. Výborně vypadají třeba LED světla, nicméně do dětského pokoje je ideálnější volit decentnější spíše žluté světlo. Záleží na tom, za jakými účely světlo jako takové používáme. Pokud se jedná o lampičku ke stolu, pak musí být světlo ostré. Naopak u noční lampičky není nezbytné, aby vydávala extrémní světlo. Hlavním zdrojem světla by mělo být velké stropní světlo.

Rozmanité tvary světla

Při nákupu světla bychom měli brát v potaz i jeho tvar. Dětská světla mohou mít různé tvary. Pokud ale koupíme nějaké dětské centrální světlo, tak by mělo být univerzálnější. Děti rychle rostou a časem se jim nebude líbit motiv prasátka či jiné dětské postavičky. U malých lampiček je tomu jinak. Ty mohou být ve tvarů zvířátek anebo jiných dětských hrdinů. Lampička není z pohledu koupě tak nákladná, takže se dá později přikoupit jiná a vyměnit.

Pozor na bezpečnost

Jako u všech zařizovacích záležitostí v dětském pokoji je nezbytné dát pozor na bezpečnost. Dětské světlo musí mít atest a nesmí se stát, že třeba upadne anebo že bude probíjet. Hlavně některé menší lampičky nemusejí tato kritéria splňovat, a tak se jim spíše vyhněte. Zapomenout nelze ani na správnou instalaci světla, kterou by měl provést zkušený elektrikář.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *