Nevyhazujte zlikvidovanou orchidej – lze ji zachránit

Orchidej

Máte rádi orchideje? Jsou to extrémně náročné rostliny, které nebudou prospívat, pokud se o ně nebude řádně pečovat. Ale v případě, že o ně budete dobře starat, odmění se vám krásnými, barevnými květy.

Měli byste bezpochyby zajistit, aby byly splněny všechny jejich potřeby – dostatek vzduchu, světla a tepla a dostatečná zálivka. Je tragické, že orchideje jsou tak choulostivé, a že jim může ublížit jakákoliv nesprávná manipulace.

Jak poznat přemokřenou orchidej

Jedním z nejčastějších důvodů odumírání orchidejí je přemokření. Ve chvíli, kdy ke kořenům přivedete příliš mnoho vody, začnou chátrat. Na druhou stranu extrémní sucho může tyto rostliny poškodit stejným způsobem. Stoprocentně se dozvíte o tom, zda je něco v nepořádku, a to především podle žlutých a hnědých skvrn.

Orchidej 2
Foto: Pixabay

V případě, že jste zalévali nadměrně, poznáte to mnohem snadněji. Opatrně vyjměte orchidej z květináče i s kořeny. Následně pečlivě odstraňte všechny kořeny, které zvadly nebo se zkazily. V tomto stavu lze rostlinu ještě zachránit.

Malý fígl s plastovým sáčkem

Naplňte květináč zcela novým substrátem pro orchideje a orchidej do něj zasaďte. V tu chvíli ji ponořte do vody o teplotě 50° a nechte substrát nasát vodu. Nechte rostlinu okapat a uzavřete ji do plastového obalu. Udělejte v něm mezery, aby mohla dýchat. Obal vytvoří dokonalé mikroklima. Rostlinu v něm budete moci na několik dní nechat. Poté je vhodné ji přesadit do nového květináče. Tím orchidej ušetříte a začne se znovu rozvíjet.

Přihnojte rostliny hnojivem pro orchideje

Orchidej 3
Foto: Pixabay

Pokud potřebujete orchidejím dodat skutečně lepší podmínky, připravte si speciální roztok pro orchideje. Do vody přidejte černý čajový sáček, dokud se nezakalí, a v tu chvíli přidejte 5 kapek citronové šťávy a 10 kapek simulátoru růstu a vývoj kořenů. Poté, co necháte rostlinu okapat, zkontrolujte kořeny ještě jednou. Můžete si všimnout, že jste jednoduše přehlédli poškozený kořen, který by zbytečně oslaboval celou rostlinu. V tuto chvíli tyto kořeny ještě můžete bezpečně seříznout.

Zdroje info: aazdravi.cz, pestujme.cz

Náhledové foto: Pixabay