SONY DSC

Neušetříte a můžete přijít k úrazu. Stavba domácí sauny má i další rizika

Kolečkové brusle jsou vlastně jen boty a kolečka, přesto si je nikdo nevyrábí doma. Riziko úrazu je totiž příliš velké. Stavba sauny je podobný risk, kutily však stále láká.

Saunování v domácí sauně je skvělé – máte v ní jistotu soukromí, čistoty a komfortu, kterou ve veřejných saunách rozhodně nenajdete. Mnoho lidí ale od pořízení sauny domů odrazuje její cena a tak se rozhodnou pro stavbu svépomocí.

Ve finále ale každý kutil zjistí, že na stavbě sauny svépomocí neušetří a požitek ze saunování rozhodně není stoprocentní. Podívejte se na 7 rizik, která s sebou stavba sauny přináší:

1.   Sauna není jen pár prken a kamna

První záznamy o stavbě saun pochází z 16. století, jejich historie ale sahá mnohem dál. Za tu dobu výrobci saun své umění dovedli k dokonalosti a je bláhové se domnívat, že byste je za den dohnali.

2.   Ušetříte tak akorát na kvalitě

Skutečně kvalitní saunu nepořídíte za méně než 20 000 Kč. Má to ale své důvody – teplota v sauně se může vyšplhat až na 110 °C a tuto hodnotu rozhodně nevydrží každý materiál. Do kvalitní sauny proto patří jenom speciálně ošetřené dřevo.

nadum_01 Zdroj obrázku: saunasystem.cz

3.   Nedostanete se ke kvalitním materiálům

Pokud objevíte prodejce, u kterého si můžete koupit dřevo vhodné pro stavbu sauny, patrně ho nepořídíte za tak výhodnou cenu jako profesionální výrobci. Bez znalosti nároků na povrchovou úpravu navíc rovnou vyhazujete peníze.

4.   Budete mít problém s izolací

Stavba sauny kvůli vysokým teplotám vyžaduje speciální izolační materiály, které rozhodně není moudré nahradit třeba polystyrenem. Ten se může snadno vznítit, nebo vám naopak teplo ze sauny bude unikat.

5.   Neznáte bezpečnostní podmínky

Víte, jaká je předepsaná vzdálenost kamen od stěny? Zatímco profesionálové odpověď znají a musí se podle ní řídit, domácí kutilové bezpečnost často podceňují. V kombinaci s nekvalitními materiály tak může snadno dojít k neštěstí.

nadum_02Zdroj obrázku: saunasystem.cz

6.   Nezajistíte potřebnou cirkulaci vzduchu

A jsme opět u izolace. Jedině ta kvalitní zajistí, že vám z domácí sauny nebude unikat teplo a zároveň se v ní neudusíte. Nemyslíte, že je lepší saunování v kvalitní sauně místo pocení se strachy ve vámi postavené?

7.   Nikdy si pořádně neodpočinete

Sedačky z nekvalitního dřeva se mohou rozpálit tak, že se na nich nebude dát sedět. Při saunování si nemůžete pustit oblíbenou hudbu a navíc budete stále napjatí, zda se náhodou nevznítí stěna. To nezní zrovna jako ideální relaxace.

Nechte stavbu na profesionálech

Pokud si chcete být jistí, že vám domácí sauna nespadne na hlavu, nechte stavbu na profesionálech. Postaví vám saunu na míru a sami si zvolíte, jaké v ní chcete vybavení.

Česká firmaSaunaSystem, kterávyrábí kvalitní finské sauny už více než 14 let, nabízí například i modely vhodné do malých bytů. Saunování v pohodlí domova si tak může dopřát každý a pokud chodíte do veřejných saun častěji než 2x týdně, investici máte do roka zpátky.

Zdroj náhledového obrázku: saunasystem.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *