Nejlepší škrabadlo pro kočky

kočky

Kočka má své místo v mnoha domácnostech, jejichž je často plnohodnotným členem. Za tu radost, kterou nám kočky dávají, si zase naopak zaslouží abychom jim poskytli vše, co potřebují ke spokojenému a zdravému životu. Neznamená to jen dostatek kvalitní potravy. Jednou z pro kočku důležitých věcí je i škrabadlo. Co by takové škrabadlo mělo splňovat?

Proč potřebuje kočka škrabadlo?

Kočka je šelma, která je v přírodě velmi hbitá. Kočky lezou rády po stromech a pohupují se na větvích. Svými drápy se rády zarývají do kmene stromu, kde si drápy dostatečně obrušují. Z toho plynou ve vztahu ke škrabadlu dvě věci. Tou první je, že kočky potřebují i doma dostatek pohybu. A tou druhou potom to, že vaše kočka potřebuje místo, kde se může protáhnout, aniž by vám přitom ovšem doma poničila nábytek.

Kočka

Foto: Pixabay

Jak má škrabadlo vypadat?

Škrabadlo pro kočky tedy musí splňovat alespoň trochu kočičí představy o pohybu a možnostech, kam zatnout svoje drápky. Škrabadlo by proto mělo především imitovat kmen stromu. To znamená, že by škrabadlo mělo být dostatečně stabilní. Stabilita škrabadla chrání vaši kočku před jeho případným převržením (vlastně chrání spíše vybavení vašeho bytu…). Škrabadlo musí být pěvně ukotveno. Kromě toho musí být samozřejmě z takového materiálu, který kočce nabídne možnost obrousit si drápky.

Vhodným materiálem je například tzv. sisal, který je velice odolný proti potrhání. Obyčejný provaz, i přesto, že je silný, kočkám tak dlouho nevydrží. Jejich drápy jsou totiž opravdu ostré, a proto je dobré odolnost materiálu nepodceňovat a při pořizování škrabadla na ni dbát.

Přirozeným obrušováním drápů si kočky nejen udržují ostré drápy, ale vylučují přitom speciální feromony, kterými si značkují svoje území. Škrabadlo by mělo být také dostatečně vysoké a celkově prostorné.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/skrabadlo-pro-kocky-20220201.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.