Nechcete utrácet za impregnaci obuvi? Vyrobte si vlastní

boty

S příchodem jarních dní se vlhku občas nevyhnete. Boty, které zůstanou stát ve vlhkém prostředí, se ale mohou nejen snadno poničit a ztratit svoji přirozenou strukturu, pružnost i zdravý vzhled. Chraňte obuv dřív, než bude úplně pozdě. Impregnujte je ze svých vlastních zdrojů. Pomoc může i obyčejné sádlo z vepře. Na to ne náhodou nedají dopustit i některé babičky. Zkuste to i vy.

Postačí vám jen tři ingredience

V malém kastrůlku zahřejte na mírném stupni ohně zprvu 2 díly přepuštěného lněného oleje, poté k němu přidejte postupně jeden díl nesoleného vepřového sádla, a nakonec i půl dílu včelího vosku. Cílem je všechny tři ingredience spojit dohromady. Je zapotřebí je vmíchat řádně do sebe.

boty

Foto: Pixabay

Ve chvíli, kdy se spojí, máte z části vyhráno. Směs nechte prohřát a postupně ji stáhněte z ohně dolů. Ztuhlou hmotu pak naneste na boty v malém množství pomocí flanelového hadříku. Čisté, suché boty ošetřete postupně. Zprvu zkuste nanést kousek impregnace pomocí malého kousku látky. Jakmile se impregnace vsákne dovnitř, nebojte se naimpregnovat i zbytek vaší obuvi. Ne vždy se ale zadaří mít tyto ingredience doma, vyzkoušet můžete postupně i jiné metody.

Hodit se mohou i obyčejné čajové svíčky

Předpokladem je, že vyberete ty svíčky, které nejsou parfémované. Vosk, který lze získat snadno pomocí rozehřátého teplého vzduchu díky fénu nanášejte ihned po uvolnění vosku. Není na tom nic složitého. Jen je zapotřebí dostatek tepla. Vosk, který se dostane na samý povrch obuvi roztírejte pomocí hadříku. Je zapotřebí, aby se vosk do obuvi dobře vsáknul a vytvořil tak mastnější film, který bude zároveň boty i dobře chránit.

Pomoc může i obyčejná vazelína nebo léty prověřená indulona

Co je mastné, to je dobré. Vazelínu či mastnou indulonu naneste vždy ve velikosti kuličky hrášku. Je zapotřebí ingredience vždy dobře vměstnat, zapracovat a poté i dobře zaleštit. Indulonu nebo vazelínu vždy snadno seženete, navíc jen za pár korun. Pomocí indulony předejdete i ztuhlé kůži na botách. Pokud jste doposud obuv neohnuli, pomoc vám může v usnadnění pohybu i tento mastný film.

Impregnace ve spreji

Do lahvičky s rozprašovačem postačí nanést tekutý přípravek. Ten vyrobíte snadno z horké vody a lanolínu. Zhruba 5 gramů lanolinu rozpusťte v 50 ml horké vody. Směs aplikujte po zchlazení přímo na obuv tak, aby se vrchní vrstva hodně vsákla. Suchým, měkkým hadříkem roztok nakonec ještě přetřete.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/domaci-impregnace-obuvi/

https://adbz.cz/hobby/domaci-impregnace-obuvi/

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.