Návod, jak si nařízkovat oblíbené růže. Právě teď je ideální čas

Nejlepším obdobím pro výsadbu nových růží jsou podzimní měsíce. To znamená, že si je musíte s dostatečným předstihem napěstovat a nařízkovat. Pro odběr řízků z růží tak jsou nejlepší letní měsíce. A jaký postup zvolit pro maximální úspěch? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Odběr řízků z rostliny

Aby bylo množení růží úspěšné, je důležité vybrat vhodné řízky. Ty musí být ze zdravé rostliny bez mšic, napadení plísněmi a podobně. Optimální délka jednoho řízku je zhruba 12 až 16 centimetrů. Z každého takto odebraného řízku odstraňte i spodní dva až tři listy a jejich konec seřízněte pod šikmým úhlem.

Množení v nádobě s pískem

Tajný trik v množení růží spočívá v použití správného substrátu. A k tomu je nejlepší klidně i čistý písek. Díky tomu, že je vzdušný, nutí kořeny protahovat se více do dálky, takže si malá růže snadněji vytvoří bohatý kořenový systém. Připravte si tak dostatečně velkou nádobu s pískem, do které jednotlivé řízky postupně umístíte. Nezapomínejte také na pravidelné zalévání.

Po několika týdnech se vytvoří kořeny

Zhruba za měsíc by měly mít řízky dostatečné kořeny. Pro vysazování silnějších rostlin je však výhodnější, když budou řízky ještě o trochu více zapěstované. Pro optimální kořenění je důležité vlhkost, ale právě i propustný pískový substrát. Tvorbu kořenů můžete také podpořit tím, že spodní část řízku namočíte do stimulátoru kořenění, což je gel nebo prášek. Velmi opatrně postupujte při vyndávání jednotlivých řízků a jejich sázení, ať nové kořeny zbytečně nepoškodíte a připravíte pro malou rostlinku ideální start.

Foto: Pixabay

Umístěte růže na záhon

Nejlepším obdobím pro výsadbu růží je tradičně podzim. A to konkrétně říjen až polovina listopadu. Pokud chcete tento termín stihnout, je důležité začít s předpěstováním řízků ideálně nejdéle v srpnu. Mezi jednotlivými nově vysázenými rostlinami nezapomínejte dělat mezery alespoň 40 až 50 centimetrů. Aby bylo první zimování v pořádku, přikryjte rostliny raději vrstvou slámy nebo chvojí.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/ruze-mnozeni-pisek-30000813.html a https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/okrasna-zahrada/ktere-ruze-mnozit-zelenymi-rizky-se-klony-postarat/

Náhledové foto: Pixabay