Podlaha

Na co se zaměřit při výběru podlahy

Výběr podlahy se řadí mezi klíčová rozhodnutí, ať už zařizujete novostavbu nebo plánujete rekonstrukci stávajícího bydlení. Podlaha, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tvoří velmi dominantní prvek obydlí, který velkou měrou ovlivňuje naše zdraví, komfort bydlení, ale i to, jak bude interiér ve výsledku působit. Výběr té správné podlahové krytiny je čím dál obtížnější, zvyšují se totiž nároky nejen na design, kvalitu či materiál, ale i odolnost a snadnou údržbu. Výběru nepomáhá ani stále se rozšiřující sortiment. Na co je tedy dobré se při výběru podlahy zaměřit?

Charakter místnosti

Každá místnost má svá specifika. Při výběru podlahy je třeba vzít v úvahu především charakter zvoleného prostoru, tedy náchylnost na vodu, poškrábání, další zátěž či frekvenci provozu v dané místnosti. Je jasné, že pokud se jedná o kuchyni nebo koupelnu, bude vhodnější variantou podlaha, jež je odolná vůči vlhku. Pro naše „domácí wellness“ jsou ideální například vinylové podlahy. V kuchyni není výjimkou pád kuchyňského nádobí či nejrůznějších potravin, podlaha zde by proto měla být odolná a nenáročná na péči a úklid. Do ložnice či dětského pokoje se hodí měkčí podlaha přívětivá k našemu zdraví. Perfektní volbu představují třeba ekologické podlahy. Do frekventovaných místností, jako je chodba nebo předsíň, volte raději tvrdší podlahu, která odolá vodě, poškrábání i dalšímu poškození.

Barva, dekor a soulad s okolními prvky

Vzhled mnohdy umí také pěkně zamíchat kartami. Při výběru barvy a dekoru podlahové krytiny bychom měli vzít v potaz především velikost místnosti. Světlou podlahovou krytinou prostor opticky zvětšíme, tmavšími barvami jej naopak opticky zmenšíte. Krom velikosti místnosti je třeba popřemýšlet také nad barvami a dekorem ostatních prvků interiéru, jako je nábytek nebo velmi důležitá, avšak často opomíjená, výmalba. Promyslete také, zda chcete spíše jednotnou podlahu pro celý interiér či do místností zvolíte raději více materiálů. V druhém případě je třeba myslet na to, aby vybrané krytiny ladily a společně vytvářely harmonický celek.

Cena

Cena – pro mnohé stále nejdůležitější nebo alespoň velmi stěžejní faktor při výběru podlah. Neměly bychom však hledět pouze na ni, mnohdy totiž ještě stále platí, že je na úkor kvality. Cena odráží především užitné vlastnosti podlahy, je tedy jakýmsi orientačním měřítkem. Mnohé společnosti uvádí cenu podlahové krytiny bez pokládky. V takovém případě je tedy třeba počítat s navýšením výsledné ceny i za zmíněné pokrytí. Co se týče jednotlivých typů, laminátové podlahy, vinylové podlahy- dokonalé imitace dřeva a PVC zaujmou nižší cenou, dřevěné podlahy či marmoleum se naopak v této oblasti nemohou příliš pyšnit.

A dalo by se pokračovat dál – náročnost na údržbu, protihluková izolace, možnost užití podlahového topení, odolnost vůči domácím mazlíčkům, poškrábání a mnohé další. Faktorů je nepřeberné množství, není tedy divu, že se v široké nabídce občas zcela ztrácíme. Pokud tedy vybíráte podlahu a nejste si jisti, kterou zvolit, obraťte se na odborníky, kteří vám díky svým zkušenostem a znalostem velmi dobře poradí.

Zdroj náhledového obrázku: kpp.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *