Možnosti zakrytí otvorů pro okna a dveře

Zimní období je pro stavbu poměrně důležité, jelikož by měla dle správného technologického postupu vymrznout. Tedy alespoň v případě klasické stavby, které není postavena za dřeva. Vymrznutí stavby sice důležité je, nicméně nechat domek pouze tak bez zakrytých otvorů určených pro okna a dveře není úplně ideální. I proto je nezbytné tyto otvory vyplnit. Pokusme se tedy odpovědět na otázku, proč bychom tak měli činit a také jakým způsobem lze okna zakrýt. Možností je hned několik a některé jsou poměrně zajímavé. Volit je ideální nejméně komplikovanou alternativu.

Proč otvory zakrývat?

Hlavním důvodem zakrytí všech otvorů v hrubé stavbě je bezesporu to, aby nedošlo ke vniku sněhu dovnitř stavby. Ten by zde postupem času začal tát a dostalo by se dovnitř velké množství vody. Hrubá stavba je sice vůči vodě relativně imunní, nicméně i tak uvnitř nemusí být moře vody. Druhým důvodem zakrytí interiéru stavby je alespoň částečná ochrana před lidmi, kteří uvnitř zkrátka nemají co pohledávat. Krást toho asi moc nelze, proč by ale měl být ve vaší novostavbě někdo cizí?

Zakrytí otvorů pro okna dřevěnými deskami

Asi největší klasikou je zakrytí otvorů pro okna dřevěnými tabulemi, které jsou sbité přímo ze stavebních desek. Těch budete mít určitě dostatek, jelikož jen ze střechy jich muselo zbýt hodně. Tento typ zakrytí je poměrně funkční. Desky se připevní ke stěně za pomocí velkých hřebíků. Ty samotné zdi nijak neublíží. Jedinou nepříjemností je docela vysoká hmotnost takovýchto zákrytů otvorů ve stavbě.

Důmyslné zakrytí za pomocí desek a fólie

Pokud nechcete mít opravdu těžké dřevěné tabule přímo v otvorech pro okna, pak můžete volit pouze rámy, v nichž bude fólie. Takovéto zakrytí je poměrně jednoduché a výplně otvorů nejsou nijak těžké. Pozor si dejte jen na to, aby fólie byla připevněna v rámu za pomocí lišty. Pouze hřebíky se při větším větru z fólie vyvlečou a výplně pak budete hledat všude po okolí.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.