Mastné ovládání sporáku: S těmito triky se stane minulostí

Sporák

Ačkoli je kuchyň místem, kde připravujeme své pokrmy, jen těžko odolá nečistotám. A ty, které se v ní nachází, mohou být opravdu odolné. Uklidit takovou kuchyň je pak dřina. Asi nejproblematičtějším místem celé kuchyně je trouba a sporák. Právě zde vznikají a připalují se ty nejhorší nečistoty. A to také na knoflících na ovládání sporáku. Při vaření je totiž potřeba regulovat teplotu hořáků, čehož docílíme pootočením těchto knoflíků. Tím se může stát, že je zašpiníme svýma rukama, které si někdy ve shonu prostě nestihneme utřít.

Jak vyčistit mastné knoflíky?

Mastnota sama o sobě je velmi nepříjemnou nečistotou. Existuje velké množství speciálních přípravků, které si můžete zakoupit a použít je. Takové přípravky ale nemusí být šetrné nejen k životnímu prostředí ale také k vašemu zdraví. Naštěstí jsou k dispozici levnější možnosti – které jsou navíc bezpečnější a ekologičtější. Zde jsou některé z nich.

Špinavý sporák

Foto: Pixabay

Jedlá soda

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti. Dá se použít mnohými způsoby, mezi nimiž je také odstraňování mastnoty. Její výhodou je také jemné abrazivní působení, díky kterému může být čištění efektivnější. Pro odstranění mastnoty nejen z knoflíků ovládání vašeho sporáku, ale i jiných prostor, namočte starý kartáček na zuby do vody a poté do jedlé sody. Krouživými pohyby pomalu čistěte knoflíky i oblast okolo nich. Nakonec opláchněte čistou vodou nebo navlhčeným hadříkem.

Hořčičný prášek

Další podobnou metodou je použití hořčičného prášku. Ten můžete koupit v množství 100 g za asi 25 Kč, takže se jedná o velice levnou variantu. Hodí se ale spíše na lehčí znečištění (například pro pravidelné čištění ovládání sporáku). 1 lžíci hořčičného prášku zalijte asi 200 ml horké vody a míchejte, abyste získali hladkou směs. Tu pak naneste na znečištěná místa knoflíků a počkejte 10 minut. Poté smyjte vodou.

Směs jedlé sody a hořčičného prášku

Pokud je znečištění odolnější, můžete pastu z horčičného prášku obohatit jedlou sodu. Na výše uvedené množství postačí asi půl lžičky jedlé sody. Pastu nechte na knoflících působit asi 1 až 3 hodiny. Poté opláchněte vodou.

Zdroj: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/cistenie-gombikov-na-plynovom-sporaku/

Foto: Pixabay