Zahradní nábytek

Manuál pro milovníka teaku: žádný prodejce vás už nenapálí

Teak patří při výrobě nábytku k absolutní klasice. Uplatní se však i při výstavbě teras nebo třeba saun. Ovšem není teak jako teak. Jak se nenapálit a nekoupit za vysokou cenu levnější teak? A co vám toto dřevo nabídne v případě, že se chcete chovat maximálně ekologicky?

Připravili jsme pro vás malého průvodce teakem, který vás seznámí se všemi zajímavostmi a poradí, na co se v obchodě dívat a jaké otázky prodejcům pokládat. Už nikdy vás tak v obchodě nenapálí.

Barmský nebo jávský teak? Není to jedno

Pro začátek si pamatujte, že pravý teak je na trhu jen jeden. Jde o ten, pocházející z Barmy. Má hned dvě charakteristiky:

  • žlutohnědé bělové dřevo
  • a výrazné tmavě-zlatohnědé jádro.

Nábytek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Velmi zajímavá je i textura jeho vláknění. I neznalé oko upoutá na první pohled. Z obou druhů teaků je samozřejmě dražší.

Oproti tomu jávský teak si oblíbí všichni, kteří si aktuálně nemohou dovolit sáhnout příliš hluboko do kapsy, ale zároveň se nechtějí nechat připravit o krásu teakových stromů. A jak ho poznat?

  • Není tak konstantně barevný, jako právě barmský teak. Má více barev i odstínů.

Nenechte se tedy odradit tvrzením, že tenhle „pravý teak jenom rostl až moc na sluníčku.“ Barmský nebo jávský? Tuhle otázku prodejci položte. Pokud nebude vědět, nebo bude cíleně mlžit, jděte o dům dál. V případě pochybností pak chtějte certifikát původu.

Když kupujete teak s příběhem

Ale ještě jeden „druh“ teaku je na našem trhu k mání. Jde o teak s příběhem. A o co vlastně jde? Teakové dřevo je tak odolné, že dokáže povětrnostním vlivům odolávat i desetiletí. A i použité ho lze znovu zpracovat. Teak s příběh je právě takový. Jde o rozebrané lodě, nebo třeba mosty či kostry domů. Používá se zejména k výrobě nábytku a často na sobě nese stopy svého minulého života. Jde zejména o různé otvory, otisky lan, stopy po hřebících apod.

O jeho kvalitu se nemusíte bát. Ovšem nečekejte ani příliš nízkou cenu. I takto použitý materiál je cenný a za příběhy se dnes platí. I když jsou to „jenom“ ty teakové.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *