Pračka

Lze vyčistit pračku svépomoci? Ano

Nic nedokáže tak znesnadnit praní nebo dokonce vyřadit pračku z provozu jako usazený vodní kámen nebo plíseň. Zásah opraváře také není zadarmo, a proto bude dnešní článek věnován tomu, jak vyčistit pračku s tím, co máme všichni běžně doma.

Jak vyčistit buben pračky?

I když stále přidáváte aviváž, používáte kvalitní prací prášky, prádlo stejně nevoní. Na vině je zřejmě špatná údržba pračky a z ní vyplývající usazování vodního kamene nebo plísní. Kámen se usazuje v bubnu pračky a další na první pohled nepřístupných místech okolo bubnu. Vše se dá vyčistit i bez toho, abyste spotřebič celý rozebrali. Vystačíte si totiž s octem a sodou. Do přihrádky, kam běžně dáváte prací prášek, nasypete zhruba půl hrnku sody a do oddílu určeného pro máchání naplníte octem. Ocet můžete nalít také přímo do bubnu pračky. Následně nastavíte nejvyšší teplotu a nejdelší cyklus praní. Pračku samozřejmě spustíte naprázdno. Před fází máchání cyklus přerušíte a pračku necháte v pohotovostním režimu, nejlépe přes noc, kdy pračku nebudete potřebovat. Nakonec ji znovu spustíte a cyklus doběhne.

Usazeniny a plísně

Dobré je alespoň jednou měsíčně vyčistit příhradky pro dávkovače na prací prášek a aviváž. V návodu od pračky si najdete, jak dávkovač vynadat ven celý. I v prostoru okolo dávkovače se totiž usazuje spousta nečistot, které mohou přerůst až v plíseň. Vyjmutý dávkovač omyjte nejlépe horkou vodou. Vodní kámen nebo usazeniny umyjte za pomocí houbičky, případně starého zubního kartáčku pro méně dostupná místa.

Filtr

Pokud jste už zjistili, jak vyčistit pračku, ale stále se vám nedostává toho správného výsledku, možná jste zapomněli na filtr nebo těsnění. I tyto dvě věci jsou součástí pračky a jsou důležité. Filtr najdete nejčastěji dole na čelní straně pračky. Vyšroubujete ho a vyčistíte. Čistěte pečlivě a pravidelně, každé 3 měsíce. Věnujte také občas trochu času dvířkám pračky a její těsnící gumy, často se právě tady zachytávají nejrůznější věci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *