Lampa

Lampy do interiéru. Jak je vybrat?

Stolní nebi stojaté lampy, bývají nejen praktickou pomůckou, ale i doplňkem, který může zkrášlit celý interiér. Proto je při jejich pořizovaní zohlednit, jak charakter lampy, tak místnosti. Pojďme se podívat na tipy, jak takové lampy pořídit a případně, panují-li v tomto světě nějaké trendy.

První kroky výběru

Pokud tedy již opravdu zvažujete pořízení takového kousku například do ložnice nebo obývacího pokoje, určitě zvažte všechny relevantní informace. Samozřejmě, že klíčový bude vzhled. Pokud se vám lampa nelíbí, těžko si ji koupíte. Dalšími atributy, které byste však měli sledovat je určitě rozměr této lampy, dále ale i materiál, kvalita zdroje světla, výkon, izolace nebo cena ve vztahu s kvalitou. Něco málo je dobré říct i k obchodům. Určitě preferujte ty s dobrými referencemi. Dnes již na internetu najdete řadu takových srovnání. A před tím, něž takový obchod navštívíte, ujasněte si, co vlastně hledáte. Změřte si maximální rozměry nebo si stylově zmapujte místnost.

Stolní lampy

Nejprve se podíváme na tuto část lamp. Ty většinou máme na pracovním stole nebo na nočních stolcích. Oblíbené jsou v této době lampy polohovatelné nebo s nastavitelným stínítkem. Na pracovním stole určitě čekáme něco jiného než na tom nočním. Zde se nejvíce hodí lampy s polohovatelnými rameny, aby bylo možné směřovat světlo, tam kam je potřeba. Lepší jsou lampy, které vytváří více rovnoměrného světla. Je to dobré i pro oči. Zdroj je pak pro práci nejlepší ten z LEDek a studené světlo. Lampy na noční stolek nemusí být přímo polohovatelné, stačí když nám dají dobré světlo pro čtení v leže. Samozřejmě je nutné nakoupit dle vlastních potřeb a zkušeností. U lamp jen dekorativních můžete více řešit vzhled nežli výkon.

Lampy stojaté

Další skupinou jsou právě tyto lampy. Jejich hlavní funkce je doplňovat světlo na stropě. Zároveň by mělo jít o estetické kousky, jelikož svou polohou na podlaze a velikostí přitahují pozornost. Nejčastěji se používají tyto lampy k pohovce nebo křeslu, a proto i zde musí platit alespoň elementární kvalita světla pro četní či jiné aktivity. Dnes dominuje u těchto lamp velké stínidlo, zpravidla kovové, látkové nebo skleněné.  Také hledají takovou lampy s takzvaným stmívačem. Tedy stínidlem, který ihned může zastavit a přetočit tok světla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *