vruty

Kvalitní vruty do dřeva a jejich výběr

Dřevo je materiálem, který dokáže jednak vypadat moc hezky a jednak se s ním i pohodlně pracuje. Tedy za předpokladu, že máte k dispozici spolehlivý spojovací materiál. Pokud patříte k lidem, kteří používají na dřevo jako spojovací materiál výhradně hřebíky a jste s nimi spokojení, pak si tento článek ani nemusíte číst. Je totiž zaměřen na vruty. Osobně mohu říct, že na hřebíky jsem po jejich používání při stavbě střechy maximálně zanevřel, protože nejsou schopny spojit dva trámy takovým způsobem, aby v sobě přesně držely a hřebík nevylézal. Jaké tedy máme možnosti využití vrutů?

Mosazné, ocelové, kalené či nerezové vruty

Vybrat můžete vruty zejména dle druhu materiálu, který byl použitý na jejich výrobu. Klasiku představují mosazné vruty, nicméně není problém využít i vruty ocelové. U těch je zapotřebí dát pozor na přítomnost vody, jelikož časem zreziví. Výborné jsou nerezové vruty, u nichž se rozhodně setkáme jak s vysokou kvalitou, tak i s antikorozním materiálem. Nejvýhodnější jsou vruty kalené, které jsou maximálně pevné i ve větších délkách.

Velikost vrutů

Vruty lze koupit v několika velikostech a stojí zato vybrat si přesně tak dlouhé vruty, jaké budete potřebovat. Zapomenout nelze ani na celkovou závitovou plochu vrutu. Koupit můžete jak klasické celozávitové vruty, tak i vruty disponující třeba pouze polovičním závitem. Ty se ale nevyplatí u konstrukcí s vysokým tahem.

Hlava vrutu

Velmi důležitá je hlava vrutu. U té je možné počítat s několika různými typy závitů.

Imbusový závit

Imbusový závit se většinou vyplatí u kol anebo u různých kovových předmětů. Do dřeva se tento typ vrutů montuje spíše výjimečně.

Klasický minusový závit

Nejstandardněji používaným závitem je klasické mínus, které je ideální pro ploché šroubováky anebo bity. U tohoto typu závitu hrozí nejjednodušší vychození. Cenově ale většinou vyjde nejoptimálněji ze všech.

Křížový vrut

Křížový závit je ideální v tom, že díky větší ploše tolik neklouže. Pokud ale budete vrtat do dřeva hlubší vruty, pak se setkáte s tím, že se vám vrut doslova ohobluje.

Vruty torx

Pokud chcete mít jistotu skutečné kvality, pak mihu doporučit vruty torx. Takzvaný torxový závit připomíná hvězdičku a stojí zato si jej vybrat. Vrtačka s bitem určeným na tento závit se vám jednoznačně při šroubování nebude protáčet.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *