záclona

Kupujeme záclony do bytu: Jak změřit potřebné množství

Záclony jsou v interiéru prvkem, který plní hned několik funkcí. Jsou módním doplňkem, zároveň tlumí zvuky a přispívají k rozptýlení slunečních paprsků. Vedle toho vytvářejí příjemnou atmosféru a pocit soukromí, protože kryjí okno před pohledy z okolí. Umíte si správně změřit výšku a potřebnou délku záclony? Poradíme vám, jak na to.

Výška záclony versus výška okna

Obchody s bytovým textilem nabízejí poměrně širokou nabídku všech typů záclon. Některé jsou již hotové. U těch postačí pouze za ně zaplatit, přinést je domů a pověsit. Horší je to s metrážovými záclonami. Trefit správné množství, které je třeba zakoupit, může být i zapeklitým oříškem, ke kterému budete potřebovat kalkulačku.

Základem je výška záclony, která se odvíjí od výšky okna. Tento rozměr je důležitý pro vaše rozhodování, co všechno by měla záclona na okně krýt. Jestli má být těsně k parapetu, nebo mírně nad něj, či dokonce by měla krýt i radiátory. Některé typy záclon jsou tzv. vitrážové. Ty se věší na tyčku, která je umístěná přímo na okně. Většinou se dávají do kuchyní.

Na tyč, nebo pomocí žabek

Při měření je důležité připočítat pár centimetrů na zahnutí záclony pro vytvoření tunýlku k navléknutí na tyč. Například záclona s výškou 150 cm bude pak ve skutečnosti o něco kratší. Použití kovových žabek je jednodušším způsobem pověšení záclon na garnýži, který vás zbavuje potřeby okraj záclony zahnout. Žabky bývají k mání většinou v galantériích, pokud je nevedou přímo obchody, jež se zabývají prodejem záclon.

Šířka záclony aneb kolik metrů vlastně máte koupit

Pravidlo pro nařasení záclony zní – řaste podle vzoru. Je-li záclona minimalistického stylu bez vzoru, vyžaduje být nařasená více. Naopak bohaté vzorování nepotřebuje velké řasení, aby vzor lépe vynikl. Jestliže si změříte délku okna a tu vynásobíte dvěma, získáte šířku záclony, kterou je třeba koupit. Někdo doporučuje vzít i trojnásobnou délku. Nezapomeňte, že záclona přesahuje přes rám okna na stěnu, tudíž i tuto vzdálenost je nutné započítat do její celkové délky. Zároveň je třeba počítat i s několika centimetry navíc pro začištění ustřižených okrajů záclony.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Také milujete bydlení a moderní trendy? Já určitě a ráda o této oblasti píšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *