Krtek nespí ani v zimě. Ne vždy je s ním ale třeba bojovat

krtek

Ne vždy bude nutné krtka vyhnat ze zahrady ven. Každý zahrádkář by měl přítomnost krtka dobře zvážit. Dát se s ním do boje není totiž vždy dobrý nápad. Krtek v zimě nespí, nepřečkává tedy zimu v klidovém stavu za snížení všech fyziologických funkcí jako to dělá třeba ježek. Krtek v zimě prospí jen ve chvíli, ale přes zimu ho můžete vidět na svých zahradách jen zřídkakdy. Živí se pod zemí třeba právě uhynulou žížalou. V čem ale tkví jeho užitečnost?

V zimě půdu nikdo nekypří, o vše se ale postará krtek

Krtek tu a tam vyhrabe několik krtinců, a to i v době, kdy venku padá sníh. Dává vám tak jasně najevo, že žije a že koná svoji práci na zahradě. Kypří půdu, kterou zbavuje touto cestou různých chodbiček i nezvaných škůdců, což ocení především kořeny vašich rostlin. Půda, kterou z krtinců shrabete, je navíc užitečná na sadbu nových rostlin. Krtek je proto užitečný živočich.

krtek

Foto: Pixabay

Krtek jako bojovník se škůdci

Nemusíte mít strach, že by kořeny rostlin nikterak poškodil, těmi se krtek neživí. Prohrabává si jen svou cestu ven. Požírá především půdní hmyz, například slimáky, larvy, ponravy apod. Ponravy přitom dokáží zlikvidovat celou úrodu a pokud přežijí zimu, ohlodají na jaře hned první listy vašich stromů.  Krtek zbaví půdu i hryzců a polních hrabošů, což oceníte při sadbě nových rostlin z kraje jara.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hmyzožravce, byste se neměli zbavovat krtka ani po zimě. Z vašich zahrad zmizí nejen hlodavci, ale i otravný hmyz. Přítomnost krtků na zahradě také indikuje zdravou půdu.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/krtek-skudce-na-zahrade-20230118.html

https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-dela-krtek-v-zime-proc-travi-cely-svuj-zivot-pod-zemi-a-proc-nam-vubec-nemusi-vadit-31587.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.