Křišťálový lustr má i dnes co říci

01_kristal

Křišťálový lustr je prvek, který si spojujeme především s prostředím honosných paláců, tanečních sálů apod. Své místo ale může mít i v obytných prostorách dnešních domů a bytů. Prvním důvodem, proč se zajímat o možnost jeho využití právě u vás doma, jsou především unikátní vlastnosti světla, které produkuje. Tím druhým potom fakt, že křišťál je typickým českým produktem, který naší zemi stále přináší celosvětový věhlas a zájem je o něj všude po světě.

Jedinečnost křišťálových svítidel

Pravý křišťál odlišuje od obyčejného skla obsah oxidu olovnatého, který musí být vyšší než 10 %. Díky tomu se mění i optické vlastnosti materiálu. Odlišný lom světla poté vytváří odlesky pro křišťálové lustry tak typické. Z toho také plyne hlavní parametr, na který je třeba se při koupi křišťálového lustru zaměřit. Musí se jednat o pravý křišťál, nikoliv jeho imitaci z tvrdého plastu nebo akrylátu. Takový lustr vypadá na pohled podobně, liší se však svými světelnými vlastnostmi a každé trochu zkušenější oko to rychle pozná.

02_kristal

Foto: Pixabay

Široký výběr

Zájemci o koupi křišťálového lustru mají na výběr z nepřeberného množství typů křišťálových lustrů vhodných do tradičních i vyloženě moderních interiérů. Lustr je vždy tvořen kovovou konstrukcí (může být pochromované, zlacená, mosazná…), na které jsou navěšeny vlastní křišťálové elementy a případně i další zdobné prvky.

Tou hlavní a nejcennější částí jsou právě křišťálové ověsy, zvláště, pokud se jedná o exkluzivní variantu ručně broušeného křišťálu. Není samozřejmě překvapením, že za křišťál ruční výroby si zákazník připlatí, na druhou stranu se jedná o luxusní produkt, jehož cena s časem rozhodně neklesá, ba právě naopak. Křišťálový lustr je tak možné brát i jako investici.

Křišťálový lustr v interiéru

Opravdový křišťálový lustr si člověk pořizuje proto, aby se stal středobodem daného interiéru. Nejedná se tedy o svítidlo, které byste snad chtěli učinit co nejvíce nenápadným, právě naopak. Stejně tak nesmí lustr samozřejmě vyplnit celý prostor. Ideální výška pro zavěšení křišťálového lustru je asi 2 m.

Ideální velikost lustru potom závisí na velikosti místnosti, barvě jeho stěn a intenzitě osvětlení, kterou má poskytovat. Každý, kdo si není v tomto ohledu jistý, si ale může nechat poradit přímo od výrobce nebo prodejce, kteří s touto oblastí mají dostatek zkušeností.

Tip: Pokud chcete místnost s křišťálovým lustrem nějak vhodně zařídit, rozhodně neuděláte krok vedle, když se v ní objeví i další křišťálové prvky – například na stole zaujme mísa z českého křišťálumísa z českého křišťálu.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.