Koupelna a toaleta v domě. Jaké je nejlepší řešení?

Koupelna

Koupelna a toaleta patří mezi nejdůležitější součásti každé domácnosti. Zatímco v bytech je řešení vždy prakticky dané konstrukcí celé nemovitosti, v případě stavby vlastního rodinného domu máte volné ruce. Jaké řešení je nejlepší?

Vše v jedné místnosti, nebo odděleně?

První zásadní rozhodnutí spočívá v tom, zda vybudovat koupelnu, ve které bude i toaleta, nebo zda WC oddělit do samostatné místnosti. Spojení je samozřejmě jednodušší volbou – jedny dveře, jedna stropní svítidlastropní svítidla, jedno umyvadlo, menší podlahová plocha.

Na druhou stranu oddělením získáte vyšší komfort. Zejména v případě vícečlenné domácnosti se oddělená toaleta hodí, koupelnu i toaletu lze používat zvlášť a jednotliví členové domácnosti se navzájem „neblokují“.

Pokud tedy máte dostatečně velkou podlahovou plochu a nepotřebujete zásadně šetřit, vsaďte na dvě oddělené místnosti.

Jedna, nebo více koupelen?

I do vícepatrových domů je stále častěji umisťována koupelna s toaletou do obou pater. Jednu používají například děti a jejich návštěvy, druhou zase rodiče a jejich hosté. V takovém případě již zase dává smysl integrace toalety a koupelny v rámci jedné místnosti. Během „krizové“ situace lze totiž použít místnost na druhém patře.

Pro čtyřčlennou domácnost je jedna koupelna dostatečná. Pokud je ale počet členů domácnosti vyšší, je rozumné zvýšit i počet koupelen.

Sprchový kout, nebo vana?

Věčné dilema – sprchu, nebo vanu? Pokud nepatříte k těm, kteří si mohou ve své luxusní koupelně dovolit obojí, pak pravděpodobně povedete velice dlouhé diskuse, než se dohodnete. Vyhodnoťte si všechny klady a zápory, než uděláte konečné rozhodnutí.

Uvádíme několik kritérií, která mohou rozhodovat.

  • Sprchování je ekologičtější a zpravidla rychlejší.
  • Sprchový kout zabere více místa.
  • Vana je praktičtější, pokud máte malé děti.
  • Kdo se rád „naloží“ do horké vany, tomu se bude po chybějící vaně stýskat.
  • Ve vaně se můžete sprchovat, ve sprchovém koutě se nemůžete koupat.

Jak na úložné prostory?

Nedílnou součástí každé koupelny by měly být dostatečné úložné prostory – pro hygienické potřeby, kosmetiku, koupelnový bytový textil, případně i pro noční oblečení.

Poslouží skříňka pod umyvadlem, v zrcadle nad umyvadlem, případně vhodné umístěná vestavěná skříň na míru.

Zdroje info: artcrystal.cz, prozeny.cz, homeincube.cz

Náhledové foto: Pexels

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.