Kopretina: Plevel, nebo okrasná květina?

kopretiny

Pěstování kopretiny velkokvěté má svůj nemalý význam, především pak ochraně hmyzu. Kromě toho, že rozkvetlé kopretiny na louce připomínají řadě lidí venkov a mládí, poskytují domov také zbloudilému hmyzu, který zde najde nejen úkryt, ale současně i vodu, kterou kopretina v sobě dokáže dlouhodobě ukrývat. Ani to ale není vše.

Kopretina a její pěstování

Kopretiny jsou na pěstování velmi nenáročné, a většinou rostou úplně samy. Lze je sázet dvakrát ročně, na jaře, ale stejně tak je lze vypěstovat i během podzimu. Svým vzhledem často připomínají i chryzantémy, které mají podobné květy.

Kopretiny je možné pěstovat dokonce i na balkóně. Podmínkou je ovšem dostatek světla alespoň po tu část dne, kdy slunce svítí tím správným směrem. Určitě je sázejte do velkého květináče, jejich bohaté květy totiž rostou poměrně rychle.

Zasadit je můžete samozřejmě i na louce za svojí chalupou, kam v létě přilákají další hmyz. Květů se navíc můžete dočkat i s příchodem podzimu, neboť kopretiny mohou kvést až do prvních mrazíků.

kopretiny

Foto: Pixabay

Kopretina jako léčivá bylina

Kopretina má jako bylina mimo jiné i léčivé účinky. Je vynikající například na astma, pomáhá při horečce a chřipce. Je velkým pomocníkem i na otoky. Z kopretin lze též vyrobit sirup na kašel. Není ani překvapením, že z nasušených stonků a květů lze uvařit i lahodný kopretinový čaj. Příprava kopretinového čaje se výborně hodí například na zklidnění bronchitidy, či na utlumení sípavého hlasu.

Sušené květy kopretin mimo jiné také krásně provoní váš byt. Některými květy kopretin pak můžete zdobit i vaše dezerty. Kopretiny najdou v životě ještě řadu dalších uplatnění, je proto užitečné pěstovat si je ve velkém. Rozhodně se nejedná jen o obyčejný plevel, který je nutné hned vytrhat ze země.

Zdroje informací: https://www.bytdumzahrada.cz/clanky/pestovani-kopretiny-velkokvete

https://www.flowee.cz/floweecity/styl/8259-pestovani-kopretin-v-zahrade-i-v-nadobach

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.