Konstrukce střechy a OSB desky. Jak vybrat ty správné?

Rekonstrukce střechy

Při konstruování střechy pravděpodobně narazíte na OSB desky a překližky. Víte, jaký typ k čemu slouží a jak vybrat ty správné?

Co jsou OSB desky?

OSB desky (oriented strand boards) se vyrábějí slisováním tří až pěti vrstev třísek spojených umělou pryskyřicí (často jde o polyuretanovou bez formaldehydu).

Mezi velké výhody OSB desek patří jejich snadná opracovatelnost – lze je všemožně řezat, frézovat, vrtat do nich a jinak je opracovávat.

Pro účely střešních konstrukcístřešních konstrukcí jsou vhodné desky třídy 3 a 4. Pod 3. třídu spadají nosné desky, které se využívají ve vlhkém prostředí. OSB desky 4. třídy se dají použít pro střechy s velkou zátěží.

Na trhu existuje několik typů OSB desek a překližek, takže je nezbytné, abyste při výběru věnovali zvýšenou pozornost popiskům produktů a objednali právě takové, které se hodí pro váš stavební projekt. Zároveň si dejte pozor na nákup správné velikosti, abyste desky a překližky už nemuseli sami dále opracovávat.

OSB desky se typicky dělí na tři typy:

  • s rovnou hranou,
  • s perodrážkou,
  • desky určené ke stavbě nehořlavé konstrukce.

Jak vybrat OSB desky?

Pro konstrukci střech se obvykle využívají rovné desky, které je však potřeba uchytit kvalitní kotevní technikou,abyste měli jistotu perfektního přilnutí. Pokud je vaší prioritou snadná montáž, sáhněte po deskách s perodrážkou.

Jestliže stojíte o zvýšenou ochranu proti požáru, pak budou vaším favoritem speciální nehořlavé OSB desky. Ty jsou obohacené o cementovou směs s krystalicky vázanou vodou, jež se při požáru začne postupně uvolňovat, čímž zamezí jeho šíření. Tyto desky navíc bývají vyztuženy skelnými vlákny, což z nich dělá ještě pevnější stavebninu.

Jak vybrat překližky?

Překližky se typicky dělí na truhlářské, obalové a stavební. Ke konstrukci střech se používají pouze ty stavební. Mezi výhody stavebních překližek patří jejich pevnost, odolnost, stabilita a protiskluznost. Často se přitom využívají překližky březové a bez jakékoliv fólie. Pro méně náročné stavby (třeba přístřešky) se hodí také překližky topolové.

Ať už se rozhodnete pro OSB desky, nebo stavební příčky, vždy si předem v projektové dokumentaci zkontrolujte, kolik kusů materiálu přesně potřebujete. Pro případ, že by se vám některý kus při manipulaci na stavbě poškodil, je lepší mít nějaké v záloze. Případný nákup dodatečného materiálu by mohl celou stavbu výrazně zbrzdit.

Máte jasno, co na stavbu potřebujete? Vyberte si OSB desky nebo překližky na Merxu.comMerxu.com a získejte slevu 3 000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší také doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.