Koberec

Koberce. Jak je správně vybírat?

Koberec může mít ve vašem interiéru mnoho funkcí. Může jít o nutnost, jelikož by se bez pokrývky podlaha neobešla. Může jít také o praktickou záležitost. Nesmíme však zapomínat, že i koberec utváří design celého pokoje. Jde tedy i stylový doplněk, a proto je důležité jej vybírat s rozmyslem. Pojďme se podívat na pár informací a rad, které vám možná při výběru pomohou.

Materiál

Prvním a důležitým faktorem je materiál koberce. Tedy něco, co pocítíte při každém používání tohoto doplňku. Jaké jsou tedy možnosti pro kupující? Nejčastěji jsou používána umělá vlákna. Často pak konkrétně vlákna polyamidu a polypropylenu. Oba materiály jsou si více méně podobné, avšak mají pár důležitých rozdílů. Polyamid je velmi odolný, navíc má paměťovou schopnost. Bývá však dražší. Polypropylen pak platí za materiál méně odolný, ale zase levnější. Jeho největší nevýhodou však je, že se hůře čistí. Dále se nám však nabízejí i koberce z vláken přírodních. Například z těch rostlinných (zde patří například sisal, mořská tráva nebo konopí) nebo živočišných (zde si uveďme třeba vlnu a bavlnu). Jejich největší výhodou je určitě příjemnost materiálu na dotek.

Trendy – jednoduchost, čistota

Pojďme si teď povědět něco k barvám. Tak hlavně je potřeba říci, že nejnovějším trendem je návrat k přirozeným, přírodním, čistým barvám. Těm dominuje bílá, béžová, krémová a hnědá. A je to dáno i námi lidmi. Máme rádi syté barvy, avšak u koberců chceme spíše zklidnění. Pokud však stejně chcete něco barevného, použijte spíše menší kousky koberců do minimalistických interiérů. Samozřejmě také tam, kde převládají studené barvy. Barevný koberec pak může celý interiér změnit.

Údržba

Pokud vybíráte koberec, chce nechce musíte také přemýšlet nad následnou údržbou nového kusu. Základem je klasika – pravidelné vysávání. Pokud máte menší kusové koberce, pak neváhejte a vysávejte i z rubové strany. Jednou za šest měsíců by pak měla následovat větší očista formou hlubokého čištění. Můžete k tomu využít odbornou firmu nebo to zkusit sami. Další důležitou věcí jsou skvrny. Každou skvrnu bychom měli řešit ihned a nenechávat ji tam. Čas spíše jen napomůže k udržení skvrny.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *