Kdy si lze vzít hypotéku na rekreační nemovitost

Hypotéka

Hypoteční úvěr se nejčastěji vztahuje na byt či dům, který slouží jako nemovitost k bydlení. V této době je však také vysoká poptávka po koupi chat a chalup, respektive rekreačních nemovitostí. Lze i v takovém případě uvažovat o hypotéce? A pokud ano, za jakých podmínek?

Minimální výše úvěru

Nejdříve je dobré se podívat, jakou má každá banka minimální výši úvěru. K hypotečnímu úvěru totiž má většina bank stanovený dolní limit. Jen od něj výše poskytují finance. Nejčastěji se jedná o částku 200 či 300 tisíc. Méně vám tedy banky spíše nepůjčí. Pokud tedy kupujete levnější rekreační chatu nebo chalupu, buď ji kupte za hotovost, či využijte spotřebitelský úvěr. ten však bývá často dražší. Minimální hranice však není jediným kritériem. I když kupujete chatu či chalupu za více, nemusí vám banka hypotéku poskytnout.

Chata

Foto – Pixabay

Další podmínky

Pokud chcete vůbec uvažovat o hypotéce na rekreační objekt, pak musí tento objekt splňovat následující požadavky. Musí jít o budovu s evidenčním nebo popisným číslem. Dále musí být chata či chalupa na pozemku, který vlastní vlastník objektu, který chcete kupovat. Dále je nutné, aby měla chata přípojku k elektřině a vodě. V případě vody stačí studna. Hypotéka může být zamítnuta, vede-li přístupová cesta přes pozemek jiného vlastníka. Poslední podmínkou pak je, že hypotéka se nejčastěji poskytuje pro objekty k bydlení. Pro rekreační objekty tedy musí platit, že při odpovídajícím vybavení umožňuje chata či chalupa majiteli alespoň základní komfort k přebývání.

Zajištění hypotéky

Nejlepší pak je, když je úvěr zajištěn zástavním právem na tom objektu, pro který se hypotéka zřizuje. Odhadní výše ceny nemovitosti by měla být vyšší než výše poskytovaného úvěru. Výše hypotéky ve vztahu k ceně chaty nebi chalupy tak bude zpravidla činit asi 80-90 %. Pokud chce klient poskytnout 100 % financí, musel by rušit ještě jinou nemovitostí, například vlastním domem nebo bytem.

Zdroj: https://prima.iprima.cz/radce/lide-skupuji-chaty-jejich-cena-roste-za-jakych-podminek-lze-uvazovat-o-hypotece-na-rekreacni-objekt

Náhledové foto – Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.