Detektor kouře

Kde umístit detektor kouře a detektory plynu

Ač se to zdá poměrně neuvěřitelné, detektor kouře patří mezi nedálné součásti každého moderního interiéru. Jednak k tomu velí pochopitelně stavební zákon a jednak by měl mít majitel domácnosti detektor kouře i z pohledu bezpečnosti svého vlastního bydlení. Člověk nikdy neví, co se může stát, a tak stojí zato snažit se chránit své obydlí co nejefektivněji. Požární bezpečnost je velmi důležitá, což ostatně dokazují o některá další protipožární opatření, jako třeba instalace protipožárního sádrokartonu či výlezových dvířek na půdu. Soustřeďme se ale na umístění detektoru kouře a detektorů plynu.

Diskutabilní umístění detektoru kouře

Mnozí lidé se snaží umístit detektor kouře co nejblíže samotnému potenciálnímu ohnisku požáru. Myslí si, že požární ochrana bude takto nejúčinnější, jelikož se požár podaří zachytit již na jeho úplném počátku. Na jednu stranu je toto myšlení logické, jelikož čidlo skutečně zareaguje nejrychleji. Na stranu druhou to zas tak ideální není, poněvadž v případě instalace tohoto zařízení do blízkosti kamen může dojít k jeho aktivaci i při pouhém zapalování ohně v krbových kamnech. Zbytečně spuštěný alarm a vzbuzená celá ulice určitě nevěstí nic dobrého. I proto se doporučuje dávat detektor kouře do chodby.

Detektory plynu blízko spotřebičům!

Detektor plynu je v tomto ohledu poněkud jiný a je zapotřebí jej umístit do blízkosti samotného spotřebiče, o čemž hovoří i bezpečnost práce. Hlásit by tak měl únik již na jeho počátku, což pro vás bude ideální. Moderní detektory plynu jsou poměrně malé a dobře se tak skryjí. Netvoří takto nijak výrazný doplněk interiéru, jenž by nějak překážel.

K dispozici jsou i jiná čidla

V interiéru si najdou své místo stoprocentně i jiná čidla a detektory. Typický je třeba detektor oxidu uhelnatého. Ten nás dokáže ochránit před jedním z nejnebezpečnějších plynů vůbec. I mnohá školení BOZP hovoří o tom, že oxid uhelnatý je tichý zabiják, jemuž se doporučuje předcházet. Klasikou jsou i čidla pohybu, jež jsou součástí celkového zabezpečení domu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *