Kapr do vany nepatří

Kapr

Vánoce jsou ty nejkrásnější svátky v roce a patří k nim neodmyslitelně pohoda, vůně vánočního cukroví a lahodná chuť čerstvého kapra s bramborovým salátem. Právě kapr je ale předmětem kontroverze, která se týká zacházení s živými kapry po jejich nákupu. Jak je to tedy s kaprem ve vaně v našich bytech a domech?

Ze sádek do vany

Na náměstích stojí v předvánočním období plno sádek s kapry, kde je zvědavě obhlížejí malé děti. Lidé se často rozhodnou pro koupi živé ryby s tím, že jí na nějaký čas nechají plavat ve vaně, často pro pobavení dětí. Pohled na kapra je jistě zábavný, ale samotný kapr, který nemá ani přístup k jídlu, většinou sám po několika dnech umírá. Lidé jej sice zabijí o něco dříve, svědčí to ale o tom, že kapr si své poslední chvíli rozhodně neužívá.

Kapr projde několika tepelnými šoky a velmi u toho trpí, pokud ho naložíte ještě na několik dní do vany, je to pro něj ještě horší. I když napustíte vanu plnou ledové vody, nebude voda nikdy stejně ledová jako v rybníce. Na tomto místě je na místě zmínit, že není pravda, že „dříve se to také tak dělalo“. Naši předci totiž nenakládali kapra do chlorované vody v koupelně, ale do vody v sudu nebo kádi na zahradě, která se blíží sádce, rozhodně není podobná vaně.

Kapr

Foto: Pixabay

Rychle znamená lépe

Není zrovna šťastné rozhodnutí ani věnovat kaprovi život a pustit ho do nejbližšího rybníka. Kapr, kterého vrátíte zpět do přírody, vystavíte jen a pouze jeho smrti. Kapr není schopen navrátit se zpět k běžnému životu. Již dlouhý pobyt v sádce ho totiž připraví o živiny, které potřebuje. Kapr by se za běžných okolností uložil k zimnímu spánku na dně rybníka. V sádce je ale ve vodě bez bahna a pouze slábne.

Kapra je tak lépe nechat zbavit života lidmi, kteří kapry prodávají a mají se zbavením života ryby nemalé zkušenosti. Nejprve kapra omráčí a poté ho bezbolestně usmrtí. Zvažte sami, jak se může cítit kapr při těchto přesunech a teplotních změnách bez přijmu stravy a zda není opravdu lepší zvolit rychlé řešení.

Zdroj informací: https://www.nasezahrada.com/kapra-ve-vane-trapite-nedelejte-to/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.