nasdum.eu_cisteni-fasad-ars_cz_nahledovy

Jestli chcete mít krásnou fasádu, musíte se starat

Nic nevydrží ve své původní kráse věčně. To platí i pro fasády a dokonce dvojnásobně. Právě fasády rodinných domů podléhají neustálému působení vnějších vlivů, UV záření, mrazů, veder, kyselých dešťů, usazuje se na nich prach, pyly, mechy a jiné nečistoty. Původní krása, čistota a odolnost fasád tak může zmizet velmi rychle. Jak správně pečovat o fasádu, aby vydržela dlouhá léta „ve formě“?

Základním krokem je důkladné vyčištění

Jak již bylo řečeno, na fasády se usazuje prach, pyly, nečistoty, ale i mikroskopické organismy, jako mechy a houby. Fasáda by se měla důkladně čistit každých 5-8let. Pokud máte doma vysokotlaký vodní čistič, fasáda lze vyčistit i tímto způsobem. Nedosáhnete ovšem dokonalých výsledků. Ideální variantou je pískování a tryskání fasád směsí vody a sušeného abraziva. Jak čistí fasády profesionálové se můžete podívat ZDE. Po procesu vyčištění je zapotřebí fasádu také ochránit. K tomuto kroku se využívají ochranné nátěry fasád.

nasdum.eu_cisteni-fasad-ars_cz_01

Zdroj obrázku: cisteni-fasad-ars.cz

Základem je nátěr proti vlhnutí

Zejména u starších fasád je nátěr proti vlhkosti velmi důležitý. Starší fasády už nemají takové izolační schopnosti, doslova vsakují vodu, která se mnohdy šíří i do interiéru. Výsledkem tohoto jevu jsou mokré mapy na zdech, které doma nikdo nechce. Ideální variantou je hydrofobní nátěr, který má schopnost doslova odpuzovat vodu a bránit jí v samotném přístupu do konstrukce fasád a zdiva.

nasdum.eu_cisteni-fasad-ars_cz_02

Zdroj obrázku: cisteni-fasad-ars.cz

Ochrana proti plísním je také důležitá

Velké množství majitelů rodinných domů má vznik plísní spojen jen s vlhkostí a myslí si, že pokud je dům ochráněn nátěrem proti vlhkosti, že je vyřešen i problém s plísněmi. Vlhkost ale není jedinou příčinou vzniku plísní, ale jen jednou z několika. Velký vliv na vznik plísní mají i organické nečistoty, mechy a houby, které se na fasádě usazují. Pokud nechcete mít fasádu porostlou plísní, doporučujeme k hydrofobnímu nátěru také aplikovat speciální nátěr proti plísni. Jedině tak bude vaše fasáda ochráněna komplexně.

Zdroj náhledového obrázku: cisteni-fasad-ars.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *