Domácí dezinfekce

Jednoduchá dezinfekce domácnosti bez litrů kupované chemie

Slovo dezinfekce je dnes skloňováno až neskutečně často. setkáváme se s ní v nákupních centrech, úřadech a na mnoha dalších veřejných místech. Stejně tak ji potřebujeme i v domácnosti. Domov ale můžete mít opravdu krásně uklizený i bez dezinfekce, která se běžně prodává v obchodech. Často je drahá a mnohdy také zrovna dvakrát nevoní. Co všechno se tedy dá při úklidu využít?

Čerstvý vzduch jako základ

Nezačneme konkrétním prostředkem, ale upozorněním, že optimální pro život člověka je dostatek čerstvého vzduchu v interiéru. Jak příliš vlhký, tak i hodně suchý vzduch člověku neprospívají. Pravidelným rituálem by se mělo stát velmi rychlé hodně intenzivní větrání. Stačí pouze několik málo minut. Nedojde k větším tepelným ztrátám a vy si můžete být jistí vyčištěním vzduchu. Provětrat a dokonale vyschnout se vyplatí nechat také lůžkoviny, matrace a peřiny.   

Kouzla nejen s obyčejným octem

Vyrobit si domácí desinfekční přípravek není nijak složitá. Stačí zkombinovat ocet, esenciální oleje a citrusy. Jak na to? Jednoduše si naloupejte kůru z citronů či pomerančů a slupky dejte do zavařovací sklenice. Směs se zalije octem a nechá po dobu 3 týdnů odstát na chladném a temném místě. Vždy po pár dnech je třeba obsah protřepat. Po zmiňované době směs přeceďte a nalijte do rozprašovače. Do 100 ml roztoku se přidá ještě cca 5 kapek esenciálního oleje.   

Ocet

Ocet: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výroba peroxidového čistidla

Minimálně za zkoušku stojí také peroxidové dezinfekční čistidlo. Právě peroxidem vodíku se ostatně často desinfikují drobné ranky. Pro přípravu desinfekce smíchejte 100 ml 3% roztoku peroxidu a cca 50 ml vody. Opět můžete přidat esenciální olej a hurá do rozprašovače. Na povrchu nechte chvilku působit a poté setřete hadříkem.

Mnohdy postačí jen esenciální oleje

Silice, které se extrahují z rostlin, jsou vynikající i na nejrůznější neduhy. Správný olej bude mít antiseptické i antibakteriální vlastnosti. Výborné jsou oleje v aroma lampách. Nejčastěji se volí olej:

 • tea tree,
 • šalvějový,
 • levandulový,
 • cedrový,
 • citrónový
 • a jiné.

Esenciální oleje

Esenciální oleje: Zdroj obrázku Pixabay.com

Domácí dezinfekce: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

6 komentářů

 1. Miluše Moučková Odpovědět

  Prosila bych autora, aby na vlastní kůži vyzkoušel domácí dezinfekci z nimboveho oleje. Je pravda, že se Vám pak budou všichni na míle vyhýbat a bacilů se tedy bar nemusíte. Člověče, vždyť to je smrad, kterého se bojí i nebožtík. Než něco napíšu, přemýšlím…. Děkuji

 2. Arnošt Odpovědět

  Podle jeho vysmátého obličeje je zřejmé, že si z lidí dělá srandu. Takové blbosti, co z něj vypadávají totiž nemůže myslet vážně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *