01_plot

Jak správně vybrat plot

Na výběr plotu se při plánování stavby nebo větší rekonstrukce sice většinou neupíná hlavní pozornost, přesto se jedná o velmi důležitou součást každého domu. Ploty plní především funkci ochranou, zabraňují proniknutí nezvaných hostů na pozemek, lidských i zvířecích. Kromě toho ale také poskytují obyvatelům pocit soukromí, mohou je chránit před pohledy zvědavých sousedů i kolemjdoucích. V neposlední řadě potom mohou plnit roli designového prvku. Mezi jakými typy lze vybírat? A jaké jsou jejich hlavní charakteristiky?

Nejklasičtější klasika: pletivo

Pletivové ploty patří mezi nejčastěji používané a svoji pozici se drží již dlouhá desetiletí. Důvodem je jejich nízká cena a snadná montáž (v některých případech dokonce není nutné betonovat a stačí využít zemní vruty). Pletivo také není obtížné překonat a z hlediska bezpečnosti tak není tou nejlepší volbou. Ani z hlediska estetického se nejedná o nejlepší možné řešení. V dnešní době lze ale volit mezi několika různými povrchovými úpravami pletiva, od poplastovaného po pozinkované. Všechny mají ale společnou dlouhou životnost.

Vznešené kování

Esteticky na výši jsou ploty kované. V porovnání s jinými kovovými ploty, typicky pletivem, jsou ploty kované výrazně odolnější. Koroze v jejich případě spíše než by působila problémy vytváří v lidských časových měřítcích pohlednou patinu. Stejně tak je kovaný plot velmi obtížné překonat (pokud mu tedy zajistíte ochranu proti přelezení). Kovaný plot lze navíc designovat tak, aby se hodil k jakékoliv moderní i starší stavbě.

Kamení

V poslední době jsou velmi populární ploty z tzv. gabionů, jak se označují pletivové elementy naplněné kamením. Výhody tohoto řešení jsou zřejmé: životnost tohoto plotu je prakticky nekonečná, je samozřejmě neprůhledný a poskytuje tak soukromí a gabiony jsou navíc na pohled velmi pěkné. Pokud si navíc vyhrajete s výběrem kamení pro jednotlivé prvky, můžete z nich vytvořit zajímavé barevné vzory.

03_plot

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plast

Ploty plastové (či dřevoplastové) představují řešení, které je velmi levné. Kromě toho nevyžadují žádnou údržbu a v dnešní době lze na trhu sehnat plastové ploty, které poměrně věrně kopírují vzhled plotů dřevěných či jiných. Při bližším pohledu však skutečnost najevo vyjde.

Dřevo

Dřevo je samozřejmě prastarou klasikou, která má však co říci i dnes. Možnosti jeho povrchových úprav jsou nekonečné a můžete si jej tak přizpůsobit přesně svým požadavkům. Je však třeba počítat s tím, že povrchová úprava a častá údržba jsou nezbytné podmínky k tomu, aby dřevěný plot vydržel delší dobu. Jinak jde o materiál velmi univerzální.

Další materiály

V případě betonu a zdiva se spíše než o ploty jedná o regulérní zdi, přesto ale i ty mají své výhody. Jde samozřejmě především o soukromí, které vám poskytnou a vysokou míru ochrany. Specifickou kategorii potom tvoří živé ploty, které osloví milovníky přírodních řešení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *